| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

Jakie sądy są właściwe do spraw ochrony konkurencji

W ubiegłym roku Urząd wszczął 348 postępowań wyjaśniających, 27 antymonopolowych, 29 postępowań w sprawach naruszenia zbiorowych interesów konsumentów, prowadził 144 sprawy z zakresu koncentracji, przeprowadził 48 badań rynku – jednym słowem – wydał co najmniej kilkaset decyzji.

Naczelnym organem ochrony konkurencji jest Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta oraz jego Prezes. Jednak, mimo, że formalnie to właśnie Prezes UOKiK wydaje wszelkie decyzje, oczywiste jest, że ogromną rolę w systemie ochrony konkurencji odgrywają sądy. 

Przeczytaj też: Jak zorganizowana jest ochrona konkurencji i konsumenta

Sąd Okręgowy w Warszawie

Sąd Okręgowy w Warszawie – sąd ochrony konkurencji i konsumentów jest pierwszą instancją w tego typu sprawach. Sąd ten sprawuje nadzór nad przestrzeganiem krajowego i wspólnotowego prawa konkurencji, a także rozpatruje odwołania i zażalenia od decyzji Prezesa UOKiK. 

Sąd może uchylić decyzję Prezesa UOKiK i zmienić ją w całości lub w części albo oddalić odwołanie od decyzji, jednocześnie utrzymując jej ważność.

Sąd apelacyjny

Zgodnie z zasadą dwuinstancyjności, obowiązującą w Polce konieczne było ustanowienie instancji odwoławczej. Jest nią sąd apelacyjny, do którego kompetencji należy rozpatrywanie apelacji od wyroków Sądu Okręgowego. 

Apelacja może być złożona przez strony postępowania oraz przez podmioty mające interes prawny w rozstrzygnięciu sprawy. 

Sąd apelacyjny może zmienić zaskarżony wyrok, uchylić go w całości lub części, bądź oddalić apelację. 

Sąd Najwyższy

Sąd Najwyższy pełni rolę sądu kasacyjnego – to właśnie tu są rozpatrywane skargi kasacyjne.

Kasację od wyroku można wnieść tylko w nadzwyczajnych przypadkach, dotyczących błędnej wykładni, niewłaściwego zastosowania prawa lub naruszenia procedury. W żadnym wypadku kasacja nie jest środkiem do ustaleń stanu faktycznego. 

Sądy powszechne 

Wydziały gospodarcze sądów cywilnych rozpatrują sprawy podmiotów prywatnych przeciwko przedsiębiorcom naruszających zakazy praktyk ograniczających konkurencję. Sprawy te dotyczą zazwyczaj żądania naprawienia szkody, zaniechania tych praktyk, usunięcie ich skutków i ewentualnych odszkodowań. Najczęściej są to roszczenia pieniężne.

Roli sądów powszechnych w systemie ochrony konkurencji nie wyznacza ustawa o ochronie konkurencji i konsumenta. Ustawa ta nie przewiduje możliwości dochodzenia odszkodowań – takie kwestie dopuszcza jednak Kodeks Cywilny. 

Najczęstszą podstawą prawną roszczeń przedsiębiorców przed sądami cywilnymi są przepisy o odpowiedzialności odszkodowawczej i bezpodstawnym wzbogaceniu.

Polecamy serwis: Odszkodowania

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Doradztwa Podatkowego Marcin Pietrusiński

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK