| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Wyłączenia grupowe – porozumienia kooperacyjne

Wyłączenia grupowe – porozumienia kooperacyjne

Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia, wyłączyć spod zakazu praktyk ograniczających konkurencję określone rodzaje porozumień. Wyjątki te określa się mianem wyłączeń grupowych. Z takiego przywileju korzystają m. in. porozumienia kooperacyjne.

Na porozumienia kooperacyjne składają się w istocie dwa rodzaje kontraktów: specjalizacyjne i badawczo – rozwojowe. 

Kooperacje specjalizacyjne

Kooperacje specjalizacyjne mogą przyjąć trzy formy:

  •  specjalizacji jednostronnej – gdy jedna ze stron zobowiązuje się do zaprzestania lub zaniechania produkcji określonych towarów i jednocześnie zobowiązuje się do nabywania ich od drugiej strony porozumienia, która zobowiązuje się do ich produkcji;
  •  specjalizacji wzajemnej – gdy wszystkie strony zobowiązują się do zaniechania lub zaprzestania produkcji określonych, lecz różnych, towarów, jednocześnie zobowiązując się do nabywania tych towarów od pozostałych stron porozumienia;  
  •  wspólnej produkcji – gdy na mocy umowy strony zobowiązują się wspólnie produkować określone produkty.

Zobacz: Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję?

Porozumienia specjalizacyjne korzystają z wyłączenia tylko wtedy, gdy udział w rynku stron, biorących udział w porozumieniu nie przekracza 20%. Ponadto wyłączeń dotyczących specjalizacji jednostronnej nie stosuje się do przedsiębiorców niebędącymi konkurentami. 

Oczywiście z wyłączenia nie korzystają także porozumienia, których ukrytym celem jest zmowa cenowa, porozumienie podziałowe lub ograniczanie produkcji lub sprzedaży towarów objętych specjalizacją.

Porozumienia badawczo - rozwojowe

Kooperacje badawczo - rozwojowe mogą przybierać różną formę:

  •  wspólnego wykonywania tej działalności i wspólnego wykorzystania jej wyników;
  •  wspólnego wykonywania tej działalności z wyłączeniem wspólnego wykorzystywania jej wyników;
  •  wspólnego wykorzystania wyników, bez uprzedniego wspólnego prowadzenia działalności badawczo – rozwojowej.

Porozumienie korzysta z wyłączenia, jeśli przedsiębiorcy je zawierający są konkurentami, a ich udział w rynku nie wynosi więcej niż 25%. Jeśli jednak przedsiębiorcy nie konkurują ze sobą, że względu na korzystny pod względem gospodarczym cel, porozumienie jest objęte wyłączeniem bez względu na udział rynkowy przedsiębiorców. 

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Z wyłączeń nie korzystają także porozumienia, które w istocie będą stanowić zagrożenie dla uczciwej konkurencji, a zatem takie, które stanowią zmowę cenową, kontyngentową, mają na celu ograniczenie swobody uczestnictwa stron porozumienia w prowadzeniu działalności badawczo-rozwojowej samodzielnie lub we współpracy z osobami trzecimi w innej dziedzinie niż objęta porozumieniem, próbę wpływu na krąg odbiorców itp.

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »