| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme – program darowania kar

Leniency Programme to program wprowadzony przez obwieszczenie Komisji Unii Europejskiej w sprawie darowania lub obniżania kar pieniężnych w sprawach kartelowych. Z założenia ma pomagać w wykrywaniu zmów przedsiębiorców.

Odstąpienie i obniżanie kar przewiduje również polska ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów. Możliwość taka, podobnie jak w prawie unijnym, dotyczy tylko i wyłącznie praktyk polegających na kolektywnych porozumieniach antykonkurencyjnych. 

Całkowite odstąpienie od nałożenia kary

Oczywiście zarówno całkowite, jak i częściowe umorzenie kary obwarowane jest określonymi warunkami, które zainteresowany przedsiębiorca powinien spełnić. Z całkowitego zwolnienia z kary może skorzystać przedsiębiorca, który uczestniczy w porozumieniu i jako pierwszy dostarczy Prezesowi Urzędu Konkurencji i Konsumentów informację o jego istnieniu. Przedsiębiorca jest zobowiązany podać urzędowi pewne i prawdziwe informacje, które w jak najpełniejszy i możliwy do zweryfikowania sposób pozwolą na udowodnienie istnienia porozumienia. Informacja ta musi być wystarczająca do wszczęcia postępowania.

Przeczytaj: Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję

Z oczywistych względów przedsiębiorca ten powinien zrezygnować z uczestnictwa w porozumieniu najpóźniej w momencie przekazywania informacji do UOKiK. 

Darowanie kary uzależnione jest także od stałej współpracy z Prezesem UOKiK, przedstawianiu mu nowych dowodów i udzielaniu informacji z własnej inicjatywy i na żądanie Urzędu. Ponadto z odstąpienia od kary nie może skorzystać inicjator porozumienia. 

Częściowe obniżenie kary

Przedsiębiorca, który nie spełnia powyższych warunków może skorzystać z możliwości częściowego obniżenia kary, jeśli: 

  •  przedstawi Prezesowi Urzędu, z własnej inicjatywy, dowód, który w istotny sposób przyczyni się do wydania decyzji o porozumieniu;
  •  zaprzestał uczestnictwa w porozumieniu nie później niż w momencie przedstawienia wspomnianego dowodu.

Kara nakładana w tym trybie stanowi maksymalnie 8% przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary.

Polecamy serwis: Mała firma

Pierwszy krok

Przedsiębiorca, który stwierdzi, że spełnia powyższe warunki może wystąpić do Prezesa UOKiK o darowanie lub obniżenie kary pisemnie, za pośrednictwem faksu lub e-maila, a nawet złożyć wniosek ustnie do protokołu przed pracownikiem Urzędu.

Szczegóły, dotyczące wymogów tego postępowania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z 26 stycznia 2009 roku.

 Leniency Programme jest silnie promowany przez UOKiK – między innymi stworzono spot reklamowy, kilka komunikatów prasowych i uruchomiono linię telefoniczną pod którą można otrzymać odpowiedzi na pytania i informacje.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK