| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję

Na czym polega zakaz porozumień ograniczających konkurencję

Jednym ze sposobów ochrony warunków zdrowej konkurencji jest zakaz porozumień ograniczających konkurencję. Czym są takie porozumienia i czy faktycznie zawsze szkodzą konkurentom?

Ustawa mówi, że zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku właściwym. Niewątpliwie wszystkie porozumienia wynikają ze współpracy i kooperacji między przedsiębiorstwami.

Działanie te w szczególności polegają na:

  1.  ustalaniu, bezpośrednio lub pośrednio, cen i innych warunków zakupu lub sprzedaży towarów;
  2.  ograniczaniu lub kontrolowaniu produkcji lub zbytu oraz postępu technicznego lub inwestycji;
  3.  podziale rynków zbytu lub zakupu;
  4.  stosowaniu w podobnych umowach z osobami trzecimi uciążliwych lub niejednolitych warunków umów, stwarzających tym osobom zróżnicowane warunki konkurencji;
  5.  uzależnianiu zawarcia umowy od przyjęcia lub spełnienia przez drugą stronę innego świadczenia, niemającego rzeczowego ani zwyczajowego związku z przedmiotem umowy;
  6.  ograniczaniu dostępu do rynku lub eliminowaniu z rynku przedsiębiorców nieobjętych porozumieniem;
  7.  uzgadnianiu przez przedsiębiorców przystępujących do przetargu lub przez tych przedsiębiorców i przedsiębiorcę będącego organizatorem przetargu warunków składanych ofert, w szczególności zakresu prac lub ceny.

Porozumienia zgodne z wyżej wymienionymi przesłankami są nieważne. Jeśli umowa zawiera zabronione elementy, wtedy nieważna jest tylko część sprzeczna z prawem.

Polecamy serwis: ABC małej firmy

Ze względu na podmioty uczestniczące w porozumieniu, wyróżniamy dwa rodzaje ustaleń: horyzontalne i wertykalne. Te pierwsze to porozumienia w których uczestniczą przedsiębiorcy, działający na tych samych szczeblach obrotu (konkurenci). Porozumienia wertykalne zawierają przedsiębiorcy, którzy nie są dla siebie konkurentami, działają na różnych rynkach (przykładem może być porozumienie między wytwórcą, a dostawcą).

Przykładami porozumień ograniczających konkurencję może być ustalenie w Kodeksie Etyki Notariuszy, że konieczne jest pobieranie maksymalnej stawki od klientów (porozumienie cenowe). Kolejnym przykładem może być zapis w umowie, że przedsiębiorca X zobowiązuje się powstrzymać się od dystrybucji na terenie Y (porozumienie podziałowe).

Przeczytaj też: Dlaczego konkurencja jest chroniona

Wszystkie powyższe przepisy dotyczą nie tylko umów oficjalnych (w rozumieniu przepisów Kodeksu Cywilnego), ale także statusów, uchwał, a także tzw. umów gentelmeńskich. Bez wątpienia jednak udowodnienie ostatniej kategorii jest niezwykle trudne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK