| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Dlaczego konkurencja jest chroniona

Dlaczego konkurencja jest chroniona

Pierwsze regulacje dotyczące prawa konkurencji pojawiły się już w XIX wieku. W Polsce takie prawo pojawiło się nieco później – w latach 30. ubiegłego wieku. Dziś ochrona konkurencji jest jednym z priorytetów – dlaczego?

Zdrowa konkurencja – czyli jaka?

Konkurencja to stan, w którym na rynku właściwym działa więcej niż jeden przedsiębiorca. W takich warunkach podmioty będą rywalizować, a jej celem będzie zdobycie jak największej liczby klientów. Takie współzawodnictwo powoduje niższe ceny, lepszą jakość usług i towarów, a także organizowanie korzystnych z punktu widzenia konsumenta promocji i rabatów. Nie ma wątpliwości, że tzw. „walka konkurencyjna” w istocie reguluje rynek, tworząc atrakcyjną ofertę dla różnych grup społecznych.

Działania, mające na celu ochronę konkurencji mają wiele funkcji – chronią konsumenta, gwarantują swobodę wyboru kontrahenta, jednocześnie eliminując z rynku przedsiębiorców nieudolnych i nieefektywnych. 

Ochrona konkurencji prowadzi jednocześnie do eliminacji monopoli, karteli, nieuczciwych ustaleń konkurentów, a co za tym idzie zapewnia funkcjonowanie jak najbardziej złożonego rynku. Właśnie dlatego konkurencja jest uważana za jedną z instytucjonalnych gwarancji wolności gospodarczej i wywodzi się z Konstytucji. 

Przeczytaj też: Zwalczanie nieuczciwej konkurencji

Gdzie szukać regulacji?

Prawo ochrony konkurencji składa się z dwóch podsystemów – prawa wspólnotowego, obowiązującego z Polsce po przystąpieniu do UE oraz prawa krajowego (które oczywiście jest zgodne z założeniami unijnymi). 

W ramach prawa Unii Europejskiej wyróżniamy przede wszystkim Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, zaś prawo krajowe to przede wszystkim ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów, ale także szereg ustaw „wspomagających”, jak ustawa o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym i ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

Polecamy serwis: Prawo

Zakres obowiązywania

Przepisy dotyczące ochrony konkurencji odnoszą się do przedsiębiorców i ich związków. Ponieważ kierowane są przeciwko określonemu typowi zachowań, nie ma znaczenia to, czy są to przedsiębiorcy prywatni, krajowi, zagraniczni, czy nawet publiczni. Ich zasięg obejmuje wszelkie działania wyżej wymienionych podmiotów, które wywołują lub mogą wywołać skutki na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. 

W sprawach praktyk ograniczających konkurencję przepisy odnoszą się do działań przedsiębiorców także poza granicami Polski, zaś w sprawach kontroli koncentracji obowiązują tylko wówczas, gdy co najmniej jeden przedsiębiorca prowadzi w Polsce działalność bezpośrednio lub za pośrednictwem innego przedsiębiorcy, bądź też należy do grupy kapitałowej, której co najmniej jeden udziałowiec prowadzi taką działalność.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK