| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów

Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów

Przedsiębiorcy sięgają po różne sposoby na uczynienie swojego produktu wyjątkowym. Warto jednak pamiętać, że prawo przewiduje pewne granice swobody jaką cechuje się kreatywność prowadzących firmy. Czy grzebień na porost włosów i magiczne kule zapewniające wygraną w loterii mogą być sprzedawane?

Nieuczciwa praktyka rynkowa to taka praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów, która jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Dodatkowo powoduje istotne zniekształcenie zachowania rynkowego przeciętnego konsumenta. Dotyczy to zarówno okresu przed zawarciem umowy, jej zawierania oraz okresu po jej zawarciu.

Art. 7 pkt 16 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym:

Twierdzenie, że nabycie produktu jest w stanie zwiększyć szansę na wygraną w grach losowych.

Firma wysyłkowa prowadzi sprzedaż książek. Każdorazowy zakup książki uprawnia konsumenta do wzięcia udziału w loterii. W każdym katalogu zawierającym ofertę przedsiębiorcy, wyróżniana jest jedna pozycja, której zakup ma zwiększyć szanse na wygraną w loterii organizowanej przez przedsiębiorcę. W treści katalogu przedsiębiorca informuje: „Jeśli chcesz wziąć udział w naszej Loterii prześlij zgłoszenie do 31 marca 2008 r. Pamiętaj jednak, że jeśli zamówisz Produkt Specjalny zwiększasz swoje szanse na wygranie Wielkiej Nagrody.” Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że wprowadza konsumenta w błąd, gdyż każdą grę losową cechuje przypadkowość i fakt zamówienia konkretnego produktu nie może wpłynąć na wynik losowania.

Art. 7 pkt 17. Twierdzenie, że produkt jest w stanie leczyć choroby, zaburzenia lub wady rozwojowe, jeżeli jest to niezgodne z prawdą.

Przedsiębiorca twierdzi, że lampy oferowane do sprzedaży konsumentom, posiadają właściwości rehabilitacyjne, powołując się na wyniki badań w tym zakresie. Tymczasem okazuje się, że oferowane przedmioty nie posiadają właściwości, o których przekonuje przedsiębiorca a badania prezentowane przez niego w materiałach reklamowych dotyczą innego produktu. Jednocześnie nie stwierdzone jest korzystne oddziaływanie oferowanych lamp na organizm człowieka.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Strefy Nieruchomości

Blog

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »