| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów

Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów

Przedsiębiorcy sięgają po różne sposoby na uczynienie swojego produktu wyjątkowym. Warto jednak pamiętać, że prawo przewiduje pewne granice swobody jaką cechuje się kreatywność prowadzących firmy. Czy grzebień na porost włosów i magiczne kule zapewniające wygraną w loterii mogą być sprzedawane?

Nieuczciwa praktyka rynkowa to taka praktyka rynkowa stosowana przez przedsiębiorców wobec konsumentów, która jest sprzeczna z dobrymi obyczajami. Dodatkowo powoduje istotne zniekształcenie zachowania rynkowego przeciętnego konsumenta. Dotyczy to zarówno okresu przed zawarciem umowy, jej zawierania oraz okresu po jej zawarciu.

Art. 7 pkt 16 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym:

Twierdzenie, że nabycie produktu jest w stanie zwiększyć szansę na wygraną w grach losowych.

Firma wysyłkowa prowadzi sprzedaż książek. Każdorazowy zakup książki uprawnia konsumenta do wzięcia udziału w loterii. W każdym katalogu zawierającym ofertę przedsiębiorcy, wyróżniana jest jedna pozycja, której zakup ma zwiększyć szanse na wygraną w loterii organizowanej przez przedsiębiorcę. W treści katalogu przedsiębiorca informuje: „Jeśli chcesz wziąć udział w naszej Loterii prześlij zgłoszenie do 31 marca 2008 r. Pamiętaj jednak, że jeśli zamówisz Produkt Specjalny zwiększasz swoje szanse na wygranie Wielkiej Nagrody.” Przedsiębiorca musi zdawać sobie sprawę z tego, że wprowadza konsumenta w błąd, gdyż każdą grę losową cechuje przypadkowość i fakt zamówienia konkretnego produktu nie może wpłynąć na wynik losowania.

Art. 7 pkt 17. Twierdzenie, że produkt jest w stanie leczyć choroby, zaburzenia lub wady rozwojowe, jeżeli jest to niezgodne z prawdą.

Przedsiębiorca twierdzi, że lampy oferowane do sprzedaży konsumentom, posiadają właściwości rehabilitacyjne, powołując się na wyniki badań w tym zakresie. Tymczasem okazuje się, że oferowane przedmioty nie posiadają właściwości, o których przekonuje przedsiębiorca a badania prezentowane przez niego w materiałach reklamowych dotyczą innego produktu. Jednocześnie nie stwierdzone jest korzystne oddziaływanie oferowanych lamp na organizm człowieka.

Polecamy: serwis Leasing

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów
Przykłady nieuczciwych praktyk - nierzeczywiste właściwości produktów

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK