| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Prawo konkurencji > Co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

Co grozi za ujawnienie tajemnicy przedsiębiorstwa

Każde przedsiębiorstwo ma swojego rodzaju tajemnice, dotyczące metod działania, asortymentu, wielkości produkcji i sprzedaży itp. Pracownicy i osoby bezpośrednio powiązane z przedsiębiorstwem często dysponują taką wiedząca. Nie ulega wątpliwości, że ujawnienie tego typu informacji konkurencji naraziłoby przedsiębiorstwo na poważne straty.

Czym jest tajemnica…

Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Informacje nieujawnione to takie, która nie zostały podane do wiadomości publicznej i nie są znane ogółowi zainteresowanych osób.

… na czym polega jej ujawnienie…

Ustawodawca ustalił, że czynem nieuczciwej konkurencji jest:

  •  przekazanie;
  •  ujawnienie;
  •  wykorzystanie

cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.

Przeczytaj też: Umowa o zakazie konkurencji

Przepisy te stosuje się również do osób, świadczących pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy. Warto pamiętać, że zwolnienie byłych pracowników z zakazu konkurencji po ustaniu stosunku pracy nie jest równoznaczne z godzeniem się przez byłego pracodawcę na rozpowszechnianie przez nich poufnych informacji, a także na czynienie z nich pożytku – zwłaszcza jeśli jest on sprzeczny z interesami byłego pracodawcy.

Pewną wątpliwość budzi sytuacja, gdy tajemnica została ujawniona w wyniku odpłatnej czynności prawnej, a nabywcą była osoba nieświadoma tego. że wchodzi w posiadanie tego typu informacji. Wobec takiego stanu faktycznego przyjmuje się, że nabywca działał w dobrej wierze, co wyklucza jego odpowiedzialność karną. Należy jednak pamiętać, że sąd może zobowiązać nabywcę do zapłaty stosownego wynagrodzenia za korzystanie z nich, jednak nie dłużej niż do ustania stanu tajemnicy.

… i jakie wynikają z tego sankcje?

Za naruszenie omawianych norm przedsiębiorca może domagać się wszystkich uprawnień, wynikających norm dotyczących odpowiedzialności cywilnej za dopuszczenie się czynów nieuczciwej konkurencji. Z zakresu odpowiedzialności karnej osobie, która ujawniła tajemnicę przedsiębiorstwa grozi kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. 

Ponadto przedsiębiorcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie na podstawie przepisów prawa pracy.

Porównaj: Jakie sankcje cywilne grożą za naruszenie zasad uczciwej konkurencji

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TRILUX Polska Sp. z o. o.

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK