| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca, podobnie jak inne osoby podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, podlegają zgłoszeniu do ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego na formularzu ZUS ZUA.

Natomiast o zmianach w stosunku do danych wykazanych w zgłoszeniu płatnika - w terminie 14 dni od zaistnienia tych zmian we własnym zakresie, otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS.

Czyni to w formie dokumentu pisemnego wg ustalonego wzoru albo w formie wydruku z oprogramowania, którego zgodność z wymaganiami określonymi przez ZUS na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne została potwierdzona w sposób określony w tej ustawie.

Z zastrzeżeniem, że o zmianach dotyczących numerów NIP i REGON, nazwy skróconej płatnika składek oraz w odniesieniu do płatników składek będących osobami fizycznymi także nazwiska, pierwszego imienia i daty urodzenia płatnik zawiadamia właściwą terytorialnie jednostkę organizacyjną ZUS w formie dokumentu pisemnego wg ustalonego wzoru albo w formie wydruku z oprogramowania, którego zgodność z wymaganiami określonymi przez ZUS na podstawie ustawy z dnia 17 lutego 2005r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne została potwierdzona w sposób określony w tej ustawie.

Do zawiadomienia dołącza kopie decyzji urzędu skarbowego o nadaniu numeru NIP i zaświadczenia urzędu statystycznego o nadaniu aktualnego numeru REGON.

Zmiana danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej powinna być zgłaszana na formularzu ZUS ZIUA ("Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych osoby ubezpieczonej"), a zmiana pozostałych danych osoby ubezpieczonej - na formularzu ZUS ZUA lub ZUS ZZA.

Zmianę danych identyfikacyjnych płatnika składek należy zgłaszać na formularzu ZUS ZIPA ("Zgłoszenie zmiany danych identyfikacyjnych płatnika składek"), a zmianę pozostałych danych płatnika - na formularzu ZUS ZFA (w przypadku gdy jest on osobą fizyczną) lub na formularzu ZUS ZPA (w przypadku gdy jest on osobą prawną lub jednostką organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej).

W przypadku gdy zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, zgłoszenia wyrejestrowania ubezpieczonego z tych ubezpieczeń, zgłoszenia płatnika składek, zgłoszenia wyrejestrowania płatnika ZUS Ubezpieczeń Społecznych 2008 r. składek oraz dokumenty korygujące te dokumenty nie zostały zidentyfikowane w systemie informatycznym, ZUS może żądać od płatnika składek ponownego złożenia dokumentu.

ZUS może sporządzać z urzędu wymienione dokumenty, jak również może korygować z urzędu błędy stwierdzone w tych dokumentach. Ponadto ZUS może z urzędu wprowadzać i korygować dane bezpośrednio na kontach ubezpieczonych lub kontach płatników składek informując o tym ubezpieczonych i płatników składek.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące
Jak zgłaszać i wyrejestrowywać z ZUS prowadzących działalność gospodarczą i osoby współpracujące

CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK