REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia
Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez zachowania odpowiednich terminów wypowiedzenia. Może tego dokonać tylko w określonych przez prawo przypadkach.  

Rozwiązanie umowy przez pracodawcę bez wypowiedzenia polega na złożeniu oświadczenia woli pracownikowi, które powoduje natychmiastowe ustanie stosunku pracy. Oświadczenie takie musi zastać złożone na piśmie.

REKLAMA

Oświadczenie składane przez pracodawcę pracownikowi musi zawierać:

  • informację o woli natychmiastowego wypowiedzenia umowy o prace,
  • uzasadnienie przyczyny takiego rozwiązania umowy,
  • pouczenie o przysługujących pracownikowi środkach prawnych, odwoławczych.

Podanie przyczyny rozwiązania umowy bez wypowiedzenia następuje poprzez podanie konkretnego zdarzenia lub okoliczności, które zmusiły pracodawcę do takiego rozstania z pracownikiem.

Przesłanki rozwiązania umowy bez wypowiedzenia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Aby pracodawca mógł rozwiązać z pracownikiem umowę z pracownikiem bez wypowiedzenia muszą zostać zaistnieć zdarzenia , będące przyczyną uzasadniająca rozwiązanie umowy. Możemy ogólnie podzielić przesłanki dopuszczalności natychmiastowego rozwiązania umowy z pracownikiem na zawinione i niezawinione przez pracownika.

Przesłanki dopuszczalności rozwiązania umowy bez wypowiedzenia zawinione przez pracownika:

  • ciężkie naruszenie przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych,
  • przestępstwo popełnione przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę, uniemożliwiające zatrudnienie pracownika na zajmowanym stanowisku,
  • utrata z winy pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania przy na zajmowanym stanowisku.

Naruszenie obowiązków pracowniczych – może stać się przyczyną uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, tylko jeśli jest to naruszenie podstawowych obowiązków. Ponadto naruszenie musi być naruszeniem ciężkim.

Do takich obowiązków należą:

  • przestrzeganie czasu pracy ustalonego w zakładzie pracy,
  • przestrzeganie regulaminu pracy i ustalonego w zakładzie pracy porządku,
  • przestrzeganie przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów przeciwpożarowych,
  • dbanie o dobro zakładu pracy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę,
  • przestrzeganie tajemnicy określonej w odrębnych przepisach,
  • przestrzeganie w zakładzie pracy zasad współżycia społecznego.

Oceniając, czy naruszenie obowiązków jest ciężkim naruszeniem, pracodawca powinien brać pod uwagę stopień złej woli pracownika, przy naruszaniu obowiązku oraz wielkość szkody spowodowanej naruszeniem.

Przestępstwo popełnione przez pracownika – aby mogło stanowić podstawę uzasadniającą rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia musi:

  • zostać popełnione w czasie trwania stosunku pracy,
  • uniemożliwiać pracownikowi dalsze zajmowanie określone stanowiska,
  • być oczywiste lub zostać stwierdzone prawomocnym wyrokiem.

Podejrzenie popełnienia przez pracownika przestępstwa, nie uzasadnia rozwiązania umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Utrata uprawnień przez pracownika – chodzi tu o uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, np. lekarze, kierowcy, adwokaci.

Utrata uprawnień musi być zawiniona przez pracownika. Oznacza to, że niezawiniona utrata niezbędnych kwalifikacji zawodowych nie może z automatu stanowić podstawy rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracodawcę.

Podstawą taką jest na pewno orzeczenie sądu lub decyzja właściwej władzy, pozbawiająca pracownika prawa do wykonywania określonego zawodu.

Pracodawca traci prawo do rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia, po upływie terminu 1 miesiąca, od dnia, w którym dowiedział się p przyczynach uzasadniających takie rozwiązanie.

Przyczyny niezawinione przez pracownika

Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, bez zachowanie terminów wypowiedzenia, z przyczyn niezawinionych przez pracownika. Chodzi tu o sytuację przedłużającej się usprawiedliwionej nieobecności pracownika.

Pracodawca nie może w nieskończoność utrzymywać ze stale nieobecnym pracownikiem stosunku pracy.

Przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, niezawinione przez pracownika:

  • niezdolność do pracy z powodu choroby, która trwa:
    • dłużej niż 3 miesiące, jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
    • dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy była spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
  • niemożność wykonywania pracy z powodu:
    • odosobnienia z powodu podejrzenia choroby zakaźnej,
    • leczenia uzależnienia alkoholowego bądź uzależnienia od środków odurzających lub substancji psychotropowych,
    • badań lekarskich przewidzianych dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów.
  • nieobecność pracownika z powodu opieki nad dzieckiem, jeśli upłynął okres otrzymania z tego tytułu zasiłku opiekuńczego,
  • nieobecność pracownika z innych przyczyn niż w/w, trwająca nieprzerwanie ponad 1 miesiąc.

Pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę z pracownikiem, po stawieniu się pracownika do pracy, po ustaniu wskazanych przyczyn.

W przypadki, kiedy przyczyny te ustały w ciągu 6 miesięcy od rozwiązania umowy, były pracownik może zgłosić swój powrót do pracy, niezwłocznie po ustaniu przyczyn uzasadniających rozwiązanie umowy. Pracodawca ma obowiązek zatrudnić byłego pracownika „w miarę możliwości”. W przypadku kiedy dysponuje wolnymi miejscami pracy, odpowiadającym kwalifikacjom pracownika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA