| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu?

Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu?

Jesteśmy agencją pracy tymczasowej. Nasz pracownik będzie świadczył pracę przy komputerze powyżej 4 godzin dziennie na rzecz pracodawcy użytkownika. Czy i ewentualnie kto jest zobowiązany do zapewnienia pracownikowi zwrotu kosztów okularów korekcyjnych zleconych przez lekarza podczas wstępnych badań - my jako agencja pracy, w której ta osoba jest zatrudniona, czy pracodawca użytkownik?

Należy przyjąć, że obowiązek zapewnienia okularów korekcyjnych, a tym samym ich refundacji, spoczywa na pracodawcy, którym jest agencja pracy tymczasowej. Uwzględniając jednak brak bezpośredniego uregulowania tej kwestii w obowiązujących przepisach, należy uznać, że agencja pracy i pracodawca użytkownik mogą porozumieć się w tym zakresie i obowiązek ten może przejąć pracodawca użytkownik. Szczegóły w uzasadnieniu.

Powierzenie pracownikowi tymczasowemu pracy przy monitorze ekranowym może wiązać się m.in. z koniecznością zapewnienia tej osobie okularów korygujących wzrok. Pracownikiem, który ma do tego prawo, jest każda osoba zatrudniona przez pracodawcę, w tym praktykant i stażysta, użytkująca w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy (§ 2 pkt 4 w zw. z § 8 ust. 2 rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe). Wskazana definicja pracownika obejmuje każdą osobę zatrudnioną przez pracodawcę, a zatem należy uznać, że dotyczy również pracowników tymczasowych. Oznacza to, że mają do nich zastosowanie przepisy dotyczące obowiązku zapewnienia okularów korygujących wzrok, w tym zwrotu kosztów za okulary zakupione przez takich pracowników we własnym zakresie.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Zapewnienie przez pracodawcę okularów korygujących wzrok nie wynika z samego faktu świadczenia przez pracownika pracy przed monitorem powyżej połowy dobowego wymiaru czasu pracy. Niezbędne są bowiem wcześniejsze badania, w wyniku których lekarz wyda zalecenie pracy w okularach. Przepisy nie rozstrzygają jednak kwestii, kto - agencja pracy czy pracodawca użytkownik - ma obowiązek skierowania pracownika tymczasowego na badania profilaktyczne przed dopuszczeniem go do pracy. Należy przyjąć, że w przypadku braku takiego uzgodnienia obowiązek w tym zakresie będzie spoczywał na agencji pracy - jako formalnym pracodawcy. Agencja pracy oraz pracodawca użytkownik mogą też ustalić w pisemnym uzgodnieniu, że obowiązek ten będzie obciążał jedną lub drugą stronę. Prawa i obowiązki pracodawcy użytkownika oraz agencji pracy tymczasowej w zakresie nieuregulowanym w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych należy bowiem określić w pisemnych uzgodnieniach. W szczególności przed zawarciem umowy o pracę między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym agencja pracy i pracodawca użytkownik uzgadniają na piśmie m.in. zakres przejęcia przez pracodawcę użytkownika obowiązków pracodawcy dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy - w kwestiach nieuregulowanych bezpośrednio w przepisach.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę finansowania zakupu okularów korygujących.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu? /fot. Fotolia
Kto dokonuje zwrotu kosztów okularów korekcyjnych pracownikowi tymczasowemu? /fot. Fotolia

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK