| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą?

Od roku prowadzę działalność gospodarczą. Po raz pierwszy wypełniam formularz ZUS RCA za siebie i swojego męża – jako osobę współpracującą. Jak w raporcie należy rozpisać finansowanie składek w przypadku osoby prowadzącej działalność oraz w przypadku osoby współpracującej?

Składki za siebie, czyli za osobę prowadzącą działalność, powinna Pani wpisać w całości w pozycjach „składki finansowane przez ubezpieczonego”. Natomiast składki należne za małżonka, zgłaszanego jako osoba współpracująca, należy podać w pozycjach „składki finansowane przez płatnika”. Szczegóły i wzory wypełnionych formularzy – w uzasadnieniu.

W sytuacji przedstawionej w problemie komplet dokumentów rozliczeniowych składa się z:

  • imiennego raportu rozliczeniowego ZUS RCA z wykazanymi w kolejnych 2 pozycjach przedsiębiorcą oraz osobą współpracującą,
  • deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA, w której znajdują się łączne dane obu ubezpieczonych.

Imienny raport miesięczny ZUS RCA, tzw. składkowy, zawiera dane identyfikacyjne płatnika składek, a także m.in. miesiąc i rok, których raport dotyczy, oraz zestawienie należnych składek na ubezpieczenia społeczne w podziale na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Raporty ZUS RCA zawierają także dane o:

  • tytule ubezpieczenia,
  • podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne oraz kwotach tych składek – w podziale na należną od ubezpieczonego i płatnika składek oraz z innych źródeł finansowania,
  • podstawie wymiaru i kwocie składki na ubezpieczenie zdrowotne, z uwzględnieniem podziału na podmioty, które finansują składki.

Rozliczenie składek za wszystkich ubezpieczonych następuje w deklaracji rozliczeniowej, według ustalonego wzoru, i jest przesyłane do ZUS w formie papierowej lub elektronicznej (w zależności od liczby osób zgłaszanych przez płatnika do ubezpieczeń).

Zobacz serwis: Prawo dla firm

W raporcie rozliczeniowym ZUS RCA właściciel firmy prowadzący działalność gospodarczą wykazuje siebie jako ubezpieczonego, z kodem tytułu ubezpieczenia 05 10 xx (osoby opłacające składki na ogólnych zasadach) lub 05 70 xx (osoby opłacające składki na zasadach preferencyjnych, od obniżonej podstawy wymiaru). Dwie ostatnie cyfry kodu tytułu ubezpieczenia wskazują, czy ubezpieczony ma ustalone prawo do renty bądź emerytury oraz czy ma orzeczoną niepełnosprawność.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą

W artykule przedstawiono również przykład wypełnionego formularza ZUS RCA.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą? /fot.shutterstock
Jak prawidłowo wypełnić raport ZUS RCA za osobę współpracującą? /fot.shutterstock

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK