| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy?

Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy?

Zmiana wymiaru etatu w okresie, z którego jest ustalana podstawa wymiaru zasiłków, powoduje, że podstawę tę ustala się dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających. Gdy zmiana wymiaru etatu nastąpiła w trakcie pobierania świadczeń chorobowych, nie zawsze skutkuje to przeliczeniem wcześniej ustalonej podstawy.

Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłków ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy. W przypadku pracownika stanowi ją przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 lub pełnych miesięcy kalendarzowych (przy krótszym okresie zatrudnienia) poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy (art. 36 ust. 1, ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Przepisy przewidują jednak pewne odstępstwa od tej reguły. W razie zmiany umowy o pracę lub innego aktu, na podstawie którego powstał stosunek pracy, polegającej na zmianie wymiaru czasu pracy, podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowi wynagrodzenie ustalone dla nowego wymiaru czasu pracy, jeżeli zmiana ta nastąpiła w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, lub w miesiącach ją poprzedzających (art. 40 ustawy zasiłkowej oraz pkt 293 komentarza ZUS do ustawy). W pozostałych przypadkach nie zawsze wystąpi konieczność ponownego ustalenia podstawy wymiaru.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Zmiana wymiaru etatu w miesiącach poprzedzających niezdolność do pracy

W sytuacji gdy zmiana wymiaru etatu nastąpiła w miesiącach przyjmowanych do podstawy wymiaru świadczenia, a więc z okresu 12 miesięcy poprzedzających miesiąc wystąpienia niezdolności pracownika do pracy, podstawę wymiaru stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe po tej zmianie.

Pracownik zatrudniony od 2014 r. na podstawie umowy o pracę na czas określony był niezdolny do pracy w okresie od 2 do 7 lutego 2017 r. Na mocy zawartego porozumienia zmieniającego 15 listopada 2016 r. pracownikowi zwiększono wymiar etatu z 1/2 do pełnego oraz podwyższono wynagrodzenie do 17 zł/godz. Do ustalenia podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego pracodawca przyjął przeciętne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe po zmianie wymiaru czasu pracy, tj. wynagrodzenie za grudzień 2016 r. oraz styczeń 2017 r. w wysokości odpowiednio:

● grudzień 2016 r.:

17 zł x 168 godz. (wymiar czasu pracy) = 2856 zł,

● styczeń 2017 r.:

17 zł x 168 godz. (wymiar czasu pracy) = 2856 zł.

Wysokość wynagrodzenia chorobowego wyniosła 394,32 zł, co wynika z obliczeń:

● 2856 zł x 13,71% = 391,56 zł,

● 2856 zł – 391,56 zł = 2464,44 zł,

● 2464,44 x 80% : 30 dni = 65,72 zł,

● 65,72 zł x 6 dni = 394,32 zł.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Jeżeli zmiana wymiaru etatu nastąpiła w trakcie miesiąca kalendarzowego bezpośrednio poprzedzającego miesiąc powstania niezdolności do pracy, to miesiąc, w którym wystąpiła zmiana etatu, należy uzupełnić do pełnego miesiąca.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak ustalić podstawę wymiaru zasiłków po zmianie wymiaru czasu pracy

W artykule omówiono również problematykę zmiany wymiaru etatu w miesiącu powstania niezdolności do pracy.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Diana Borowiecka

Specjalista ds. PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK