| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

Prowadzę działalność gospodarczą. Od 11 kwietnia 2016 r. przebywam na rocznym zasiłku macierzyńskim. W ciągu 21 dni po porodzie złożyłam wniosek o wykorzystanie pełnego zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego. W styczniu 2017 r. mam zaplanowaną operację. Czy mogę przerwać zasiłek macierzyński, aby otrzymać zasiłek chorobowy? Osobą, która w tym czasie sprawowałaby opiekę nad dzieckiem, jest moja teściowa zatrudniona na podstawie umowy o pracę.

Tak. Może Pani przerwać zasiłek macierzyński i przekazać uprawnienia do niego teściowej. Szczegóły w uzasadnieniu.

Warunkiem przerwania zasiłku macierzyńskiego jest przekazanie części tego zasiłku za okres urlopu rodzicielskiego ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub innemu ubezpieczonemu-członkowi najbliższej rodziny.

Jeżeli matka dziecka po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego w wymiarze 8 tygodni po porodzie wymaga leczenia szpitalnego, może przerwać zasiłek macierzyński. Jednak jest to możliwe tylko wówczas, gdy chora matka będzie mogła przekazać uprawnienia ubezpieczonemu-ojcu dziecka lub ubezpieczonemu-członkowi najbliższej rodziny. Łączny okres zasiłku macierzyńskiego wypłaconego matce i ojcu wychowującemu dziecko lub członkowi najbliższej rodziny nie może przekraczać wymiaru urlopu macierzyńskiego.

Matka dziecka po wykorzystaniu co najmniej 8 tygodni po porodzie może przerwać zasiłek macierzyński, jeśli wymaga leczenia szpitalnego.

Przepisy ustawy zasiłkowej ani przepisy Kodeksu pracy nie regulują, kto jest uważany za najbliższego członka rodziny mogącego przejąć uprawnienia rodzicielskie. Zgodnie z praktyką ZUS pojęcie najbliższego członka rodziny, który może nabyć prawo do zasiłku macierzyńskiego, dotyczy osoby objętej stosunkiem małżeństwa, pokrewieństwa, powinowactwa, przysposobienia bądź rodzicielstwa zastępczego. Osoby spokrewnione lub spowinowacone w dalekim stopniu mogą być uznane za członków najbliższej rodziny tylko wówczas, gdy dziecko nie ma osób blisko spokrewnionych lub spowinowaconych. W niektórych sytuacjach życiowych opieka nad dzieckiem często jest powierzana dziadkom czy pełnoletniemu rodzeństwu, dlatego zgodnie z wykładnią ZUS teściową (babkę dziecka) można zaliczyć do członków najbliższej rodziny.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Osoba ubezpieczona przejmująca uprawnienia rodzicielskie hospitalizowanej matki dziecka zachowuje prawo do części zasiłku macierzyńskiego odpowiadającej okresowi pobytu ubezpieczonej w szpitalu albo w innej placówce leczniczej.

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu

W artykule omówiono również przykład omawiający problematykę zasiłku macierzyńskiego.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Aktualizacja: 06.02.2017

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu /fot. Fotolia
Czy teściowej przysługuje zasiłek macierzyński podczas pobytu matki dziecka w szpitalu /fot. Fotolia

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Śniady

Ma ponad 30-letnie doświadczenie zawodowe w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi, logistyki, sprzedaży i marketingu. Specjalistka w zakresie organizowania polityki personalnej w nowo powstających firmach. Zdobywała doświadczenie w organizacjach w trakcie restrukturyzacji, przejęć, połączeń, rozpoczynania działalności i dynamicznego rozwoju, w różnych środowiskach i kulturach, a także systemach organizacyjnych. Od 2005 roku współzałożyciel i Partner Zarządzający w Evolution the Human Capital Company. Pełniła różnorodne funkcje zarządcze w działach personalnych w Europie i Azji, w firmach odnoszących rynkowe sukcesy: ORFE, Avon Cosmetics, Ving, World Bank, Wizz Air. Jest członkiem założycielem Stowarzyszenia mentorów „PROMENTOR”. Absolwentka Wydziału Zarządzania Politechniki Charkowskiej na kierunku Organizacja i Zarządzanie. Dzięki swemu doświadczeniu doskonale rozumie biznesową funkcję HR, umiejętnie przekłada cele biznesowe na strategię personalną, efektywnie dostosowuje metodologię i wybór narzędzi do konkretnych zadań. Zawsze pozytywna wobec życia, posiada umiejętność wywierania pozytywnego i mobilizującego wpływu na innych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK