| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku?

Pracownik naszej spółki przebywał w podróży służbowej od 27 grudnia 2016 r. do 5 stycznia 2017 r. Czy rozliczając podróż służbową w styczniu 2017r., powinniśmy koszty związane z tą delegacją ująć w księgach rachunkowych roku 2017 czy 2016? Czy sposób ich ewidencji wpływa na moment zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów?

Koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać w rozpatrywanym przypadku rozdzielone na dwa okresy, tj. koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach rachunkowych 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Fakt rozdzielenia kosztów podróży służbowej na 2 lata nie ma jednak wpływu na moment zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów. Staną się one kosztem uzyskania przychodu u pracodawcy dopiero w miesiącu rozliczenia kosztów delegacji (tj. styczniu 2017 r.).

Koniec roku wiąże się nieodłącznie z „przypisywaniem” kosztów i przychodów do właściwych okresów sprawozdawczych, tj. ustaleniem, które przychody i koszty dotyczą zamykanego roku, a które należy rozliczyć w roku następnym. Przykładem takich zdarzeń są podróże służbowe odbywane na przełomie roku.

Koszty podróży służbowej na przełomie roku – księgi rachunkowe

Koszty podróży służbowych są często ujmowane przez jednostki gospodarcze w księgach rachunkowych tak samo jak dla celów podatkowych, tzn. z chwilą ich rozliczenia lub wypłaty. Należy jednak pamiętać, że takie uproszczenie (nawet jeśli jest stosowane przez jednostkę w trakcie roku) nie powinno być stosowane dla celów bilansowych na przełomie roku. Wówczas należy szczególnie zwrócić uwagę na zasadę memoriału (art. 6 ust. 1 uor), która narzuca obowiązek ujmowania w księgach rachunkowych wszystkich osiągniętych przychodów i związanych z nimi kosztów dotyczących danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Dotyczy to też kosztów związanych z podróżami służbowymi danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich wypłaty.

Zobacz serwis: Finanse

Innymi słowy, koszty podróży służbowej, która odbywała się na przełomie 2016/2017 r. i która została rozliczona w styczniu 2017 r., powinny zostać rozdzielone. Koszty dotyczące grudnia powinny być ujęte w księgach 2016 r., a koszty stycznia w księgach 2017 r. Konieczność prawidłowego przypisania kosztów do poszczególnych lat obrotowych dotyczy nie tylko kosztów noclegu i diet, ale też pozostałych kosztów podróży służbowej.

Wyjątkiem od zasady rozdzielania kosztów na dwa okresy sprawozdawcze (lata obrotowe) jest sytuacja, gdy podróż służbowa związana jest bezpośrednio z nabyciem lub wytworzeniem środka trwałego (lub wartości niematerialnej i prawnej) – wówczas koszty tej podróży służbowej zwiększą wartość początkową tego składnika aktywów. Brak rozdzielania kosztów odbytej podróży służbowej na dwa lata może być także ekonomicznie uzasadniony w przypadku, gdy np. podróż służbowa odbywająca się na przełomie 2016/2017 r. dotyczy bezpośrednio konkretnej usługi, która będzie dopiero sprzedana (zafakturowana) w 2017 r. – wówczas współmierność kosztów z przychodami uzasadnia zaliczenie kosztów takiej podróży służbowej w całości w 2017 r.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku

W artykule omówiono również koszty podróży służbowej na przełomie roku – moment uznania za koszt uzyskania przychodu.

reklama

Polecamy artykuły

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia
Jak rozliczyć koszty podróży służbowej odbywającej się na przełomie roku? /fot. Fotolia

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK