| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników

Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników

Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki są o 25% wyższe w stosunku do obecnie obowiązujących. W przypadku gdy sprawa została wszczęta przed 2 listopada 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z urzędu, stawki dotyczące niektórych spraw są wyższe nawet o 100%.

Na wysokość kosztów, które pracodawca musi ponieść, gdy sąd uwzględni powództwo pracownika, składają się:

● koszty procesu, które pracodawca opłaca we własnym zakresie, oraz

● koszty sądowe poniesione tymczasowo przez Skarb Państwa – jeśli pracownik był z nich zwolniony.

Jeśli pracodawca wnosi pozew przeciwko pracownikowi, już na wstępie ponosi koszty sądowe w postaci opłaty, którą należy uiścić, aby został nadany bieg sprawie.

Pełnomocnik z wyboru

Największym obciążeniem dla pracodawcy w zakresie kosztów procesu zwracanych wygrywającemu pracownikowi jest wynagrodzenie i wydatki adwokata lub radcy prawnego wynajętego przez pracownika. Tylko wtedy, gdy pracownik broni się sam, koszty te w ogóle mogą nie powstać. W sprawach wszczętych w danej instancji przed 27 października 2016 r. w przypadku ustanowienia pełnomocnika z wyboru stawki adwokackie i radcowskie są wyższe o 25%. Po 26 października 2016 r. nic się nie zmieniło w zakresie ustalania opłat za udział pełnomocnika z wyboru w postępowaniu przed sądem II instancji, które wynoszą:

● przed sądem okręgowym – 50% stawki minimalnej, a jeżeli w I instancji nie prowadził sprawy ten sam adwokat – 75% stawki minimalnej, w obu wypadkach nie mniej niż 120 zł,

● przed sądem apelacyjnym – w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych 75% stawki minimalnej, a jeżeli w I instancji nie prowadził sprawy ten sam adwokat – 100% stawki minimalnej, w obu wypadkach nie mniej niż 240 zł.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Stawki minimalne za prowadzenie spraw z zakresu prawa pracy w postępowaniu apelacyjnym i zażaleniowym przed sądem apelacyjnym są natomiast takie same jak w postępowaniu przed sądem I instancji (nie dotyczy to spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych).

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes  cały artykuł: Jakie koszty sądowe poniesie pracodawca po zmianie opłat za pełnomocników

W artykule przedstawiono również minimalne stawki za czynności adwokata i radcy prawnego w sprawach cywilnych, ze stosunku pracy i ubezpieczeń społecznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK