| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wynagrodzenie chorobowe pracownika, który uległ wypadkowi

Wynagrodzenie chorobowe pracownika, który uległ wypadkowi

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę 29 lipca 2016 r. z terminem rozpoczęcia pracy od 1 sierpnia. W tym dniu pracownik miał iść rano na badania lekarskie, a następnie miał rozpocząć szkolenie bhp. W drodze na badania miał wypadek i obecnie jest niezdolny do pracy od 1 do 31 sierpnia 2016 r. Czy pracownik ma prawo do zasiłku?

Tak. Państwa pracownik ma prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania, a więc od pierwszego dnia świadczenia pracy. Szczegóły w uzasadnieniu.

Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana (art. 57b ust. 1 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych). Przyjmuje się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana, jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc najkrótszą drogą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Zobacz serwis: Moja firma

Ponadto za drogę do pracy lub z pracy uważa się oprócz drogi z domu do pracy lub z pracy do domu również drogę do miejsca lub z miejsca:

● innego zatrudnienia albo innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego,

● zwykłego wykonywania funkcji lub zadań zawodowych albo społecznych,

● zwykłego spożywania posiłków,

● odbywania nauki lub studiów.

W Państwa sytuacji żadna z tych okoliczności nie wystąpiła, jednak to pracodawca nakazał pracownikowi wykonać badania lekarskie przed rozpoczęciem pracy. Zatem wypadek pracownika w drodze z domu do placówki medycznej, w której miał zostać poddany badaniom profilaktycznym (wstępnym, okresowym lub kontrolnym), należy zakwalifikować jako wypadek w drodze do pracy. Wynika to z faktu, że pracownik, udając się na podstawie wydanego przez pracodawcę skierowania na badania lekarskie – równoważnego z poleceniem służbowym – realizował jeden ze swych podstawowych obowiązków wynikających ze stosunku pracy.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Ustalenie okoliczności wypadku w drodze do pracy lub z pracy jest dokonywane w karcie wypadku w drodze do pracy lub z pracy. Karta wypadku powinna być sporządzona przez pracodawcę po ustaleniu okoliczności i przyczyn zdarzenia, nie później jednak niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania przez niego zawiadomienia o wypadku.

Osobie podlegającej ubezpieczeniu chorobowemu zarówno obowiązkowo, jak i dobrowolnie, której niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy, przysługuje prawo do zasiłku chorobowego już od pierwszego dnia ubezpieczenia, a więc bez tzw. okresu wyczekiwania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Wiśniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK