| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski dla przedsiębiorcy 2015

Urlop ojcowski cieszy się coraz większą popularnością. Mimo, że urlop ojcowski co do zasady przysługuje pracownikowi, to również osoba prowadząca działalność gospodarczą może ubiegać się o przyznanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego, czyli za 14 dni. Ile wyniesie zasiłek w 2015 r.?

W związku z powyższym przedsiębiorca za 14 dni urlopu ojcowskiego otrzyma zasiłek w wysokości ok. 784 zł netto. 

Zobacz: Usprawiedliwione zwolnienie od pracy - 7 powodów

Obniżone składki ZUS

Podkreślić należy, że w trakcie urlopu ojcowskiego osoba prowadząca działalność gospodarczą nie musi płacić składek na ubezpieczenie społeczne. Oznacza to, że składki ZUS opłaci nie za cały miesiąc, a tylko za pozostałe 16 dni miesiąca.

Zobacz również: Jakie składniki wlicza się do wynagrodzenia minimalnego?

Wymagane dokumenty

Osoba prowadząca działalność gospodarczą chcąca skorzystać z powyższych uprawnień musi złożyć stosowne dokumenty do ZUS-u:

  • Skrócony odpis aktu urodzenia lub jego kopię potwierdzoną przez płatnika zasiłku za zgodność z oryginałem,
  • Wypełniony druk ZUS Z-3b,
  • Wniosek ubezpieczonego o wypłatę zasiłku macierzyńskiego za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu ojcowskiego (druk ZAS-34).

Powyższe dokumenty należy złożyć do ZUS-u właściwego ze względu na siedzibę płatnika składek najpóźniej dzień przed rozpoczęciem okresu urlopu.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Zarzycki

Doradca podatkowy, prawnik. Wspólnik w Kancelarii Doradztwa Podatkowego LTC AQUILA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi. Wieloletni praktyk z zakresu prawa podatkowego. Doradzał przy licznych transakcjach gospodarczych, przeprowadzał i nadzorował badania due diligence prawne i podatkowe, przeprowadzał procesy optymalizacyjne i restrukturyzacyjne. Zarządzał projektami w zakresie sporządzania dokumentacji cen transferowych oraz przygotowywania analiz porównawczych, polityk cen transferowych i dokumentacji grupowych (master file). Specjalizuje się w prawie podatkowym podatku dochodowego od osób prawnych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących cen transferowych, podatku u źródła, optymalizacji podatkowej, fuzji i przejęć oraz w zakresie podatku od towarów i usług. Doświadczony wykładowca, prelegent na studiach podyplomowych oraz na ponad 500 szkoleniach (ponad 3000 godzin szkoleniowych) prawnych i podatkowych m.in. z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, cen transferowych, podatku VAT, procedury podatkowej, podatku u źródła oraz fuzji i przejęć.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK