| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

Prawidłowe przyznawanie pracownikom prezentów na święta

W okresie przedświątecznym pracodawcy coraz częściej przyznają pracownikom dodatkowe prezenty na święta, m.in. bony świąteczne, paczki czy talony. Firma może zapewnić prezenty ze środków zgromadzonych w zfśs bądź ze środków obrotowych. Jakie są zasady ich prawidłowego przyznawania?

  • pracownicy i ich rodziny,
  • emeryci i renciści – dawni pracownicy zakładu oraz ich rodziny,
  • inne osoby, których regulamin zfśs przyznaje prawo do świadczeń.

Zobacz również: Jak należy rozliczyć firmowe prezenty i imprezy?

W pierwszej kolejności firma przekaże świadczenia zfśs osobom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej, dotkniętych problemami rodzinnymi praz znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej.

Przed wydaniem prezentów, pracodawcy często zobowiązują pracowników do złożenia stosownego oświadczenia o dochodach brutto przypadających na członków rodziny. Spowodowane jest to tym, że pracodawcy w dokumentacji pracowników nie posiadają wskazanych informacji, a które konieczne są do weryfikacji sytuacji życiowej podwładnych. Sąd Najwyższy wskazał, iż „pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika, zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy.” (wyr. SN, I PKN 267/01).

Świadczenia finansowane ze środków obrotowych

Sfinansowanie prezentów świątecznych dla pracowników firma może zapewnić również ze środków obrotowych. Wówczas taki gest jest przejawem dobrej woli pracodawcy, a nie zaś obowiązkiem socjalnym. Taka sytuacja ma miejsce, gdy w firmie nie jest tworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. W rezultacie pracownicy mogą otrzymać świadczenia w jednakowej wysokości.

Fakultatywne przyznanie prezentów świątecznych może wynikać z utartej w firmie praktyki bądź zapisów w umowie o pracę, czy też wewnętrznych regulaminów. W tej kwestii pracodawca ma swobodę w kształtowaniu polityki wewnętrznej firmy. Możliwe jest zatem, że dodatkowe świadczenia będą przysługiwały nie tylko pracownikom, ale również osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych. Pracodawca powinien jednak pamiętać o przestrzeganiu zasad równego traktowania w zatrudnieniu i przestrzeganiu zakazu dyskryminacji, jak również stosowaniu sprawiedliwych kryteriów oceny pracy pracowników.

Zobacz też: Jak zorganizować świąteczne przyjęcie w firmie?

Podstawa prawna:

  • art. 3 ust. 1, art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r., nr 70, poz. 335),
  • art. 772 § 2 kodeksu pracy (Dz.U. z 1998 r., nr 21, poz. 94)

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Nazim

Interim manager, ekonomista, bankowiec, finansista, księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK