| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zwrot kosztów noclegów pracownika bez stałego miejsca pracy

Zwrot kosztów noclegów pracownika bez stałego miejsca pracy

Treść umów o pracę jest różnorodna i czasem zdarza się, że w umowie miejscem pracy będzie „cały kraj”. Jest to charakterystyczne dla pracowników mobilnych, którzy nie mają określonego stałego miejsca zatrudnienia. Czy wówczas zwrot kosztów noclegów takiego pracownika będzie stanowił jego przychód? Czy będzie można skorzystać ze zwolnienia z pdof?

Dokonany dobrowolnie przez Państwa zwrot kosztów noclegu będzie dla pracownika przychodem ze stosunku pracy (art. 12 ust. 1 ustawy o pdof). Niestety, nie będzie to przychód zwolniony od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o pdof. Zwolnienie to obejmuje wyłącznie diety i inne należności za czas podróży służbowej. Nie ma ono zatem zastosowania w przypadku zwracania kosztów związanych z podróżami pracowników, którzy nie znajdują się w podróży służbowej, tak jak ma to miejsce w przypadku Państwa pracownika.

W opisanej sytuacji należy jednak rozważyć możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o pdof. Zwolnienie to obejmuje wartość świadczeń ponoszonych przez pracodawcę z tytułu zakwaterowania pracowników. Jest to zwolnienie limitowane (przysługuje do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 500 zł) i ma zastosowanie wyłącznie do przychodów osiąganych przez pracowników, których miejsce zamieszkania jest położone poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy, a pracownik nie korzysta z tego tytułu z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów (art. 21 ust. 14 ustawy o pdof).

Jeżeli zatem miejsce zamieszkania pracownika położone jest poza miejscowością, w której znajduje się Państwa zakład pracy, to będzie on mógł korzystać ze zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o pdof. W związku z tym opodatkowaniu podatkiem dochodowym będzie podlegać u niego nadwyżka zwrotu kosztów noclegów ponad 500 zł.

Zobacz też: Zwrot kosztów noclegu kierowcy w transporcie międzynarodowym

Na możliwość korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 19 ustawy o pdof w przypadku pracowników, którzy jako miejsce pracy mają wskazane terytorium całego kraju, wskazał m.in. Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 21 maja 2013 r., znak: IPTPB1/415-109/13-4/MD. Czytamy w niej: (...) skoro Wnioskodawca ponosi wydatki za noclegi pracowników mobilnych – przedstawicieli handlowych w związku z ich wyjazdami (niebędącymi podróżami służbowymi) w ramach obowiązków pracowniczych na rzecz Wnioskodawcy – to wartość tego świadczenia (noclegu) (...) stanowi dla tych pracowników nieodpłatne świadczenie jako przychód ze stosunku pracy. Przychód ten jednakże korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, tj. do wysokości nieprzekraczającej kwoty 500 zł. Natomiast wartość świadczenia – przekraczającą kwotę 500 zł – ponoszoną przez pracodawcę z tytułu zapewnienia noclegu ww. pracownikom Wnioskodawca ma obowiązek doliczyć do wynagrodzenia wypłaconego temu pracownikowi w danym miesiącu i od łącznej wartości obliczyć, pobrać i odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy według zasad przewidzianych dla opodatkowania przychodów ze stosunku pracy.

Warto zauważyć, że organ podatkowy nie odniósł się do konieczności spełniania przez przedstawicieli handlowych ustawowych warunków tego zwolnienia, o których mowa w art. 21 ust. 14 ustawy o pdof. Aby się upewnić, czy Państwa pracownik może korzystać z przywołanego zwolnienia, warto zwrócić się o wydanie interpretacji indywidualnej w tej sprawie.

Zobacz: Zwrot kosztów za wykorzystywanie samochodu w celach służbowych

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 29 § 1 pkt 2 i art. 775 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502),
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 14, 16 i 19 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1644).
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Andziak

Księgowy / Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »