REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawca nie wliczy do podstawy wymiaru składek jakiegoś składnika wynagrodzenia pracownika podlegającego oskładkowaniu, który może stanowić przychód po stronie pracownika. Czy zapłacone składki za pracownika podlegają oskładkowaniu?

Wskutek błędu systemu kadrowo-płacowego jednemu z pracowników przez 3 miesiące 2013 r. nie wliczaliśmy do podstawy wymiaru składek dodatkowego składnika pensji, który powinien podlegać oskładkowaniu. Zauważyliśmy to dopiero w październiku 2014 r., kiedy ta osoba już u nas nie pracowała. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych powstała niedopłata składek, którą w całości opłaciliśmy z własnych środków. Czy równowartość zapłaconych przez nas składek, które powinien sfinansować były pracownik, jest dla niego przychodem, który należy oskładkować?

REKLAMA

REKLAMA

Nie. Po stronie byłego pracownika powstanie przychód z innych źródeł, którego nie należy oskładkowywać. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, mają Państwo obowiązek wystawienia byłemu pracownikowi informacji PIT-8C za 2014 r. i wykazania w niej kwoty zapłaconych składek jako przychód z innych źródeł.

Ubezpieczony (np. pracownik) finansuje ze swych środków część składek emerytalnej i rentowej, całą składkę chorobową oraz składkę zdrowotną. W sytuacji gdy zakład pracy z własnych środków opłaci składki ZUS, które powinny być potrącone z wynagrodzenia, pracownik osiąga przychód z tytułu stosunku pracy. Taki rodzaj przysporzenia majątkowego nie został bowiem zwolniony przez ustawodawcę ze składek ani z podatku. Z tego powodu pracodawca jest zobowiązany uwzględnić to świadczenie w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu, w którym nastąpiła zapłata należności do ZUS. Powyższe zasady dotyczą osoby pozostającej w zatrudnieniu pracowniczym w firmie, która sfinansowała jej składki ubezpieczeniowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja byłego pracownika

Inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do byłego pracownika. Wtedy nieodpłatne świadczenie, w postaci uiszczenia przez zakład pracy zobowiązania do ZUS, które powinno być pokryte ze środków byłego pracownika, trzeba zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym:

  • datą powstania przychodu z ww. tytułu jest data wpłaty składek przez były zakład pracy na konto ZUS,
  • od tego przychodu nie należy obliczać składek ani zaliczki na podatek.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 30 października 2013 r. (znak: DD3/033/199/MCA/13/RD-113250/13), Minister Finansów stwierdził, że:

REKLAMA

(...) zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie osoby fizycznej w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.

(...) dla byłych pracowników kwota zapłaconych przez Wnioskodawcę składek stanowi (...) przychód z innych źródeł podlegający wykazaniu w informacji PIT-8C, natomiast dla osób, które w momencie dokonanej zapłaty łączy z Wnioskodawcą stosunek pracy, kwota zapłaconych składek stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego Wnioskodawca jest obowiązany, jak wskazano wyżej, obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z art. 31 i 32 ustawy, a następnie przychód ten wykazać w informacji sporządzanej stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy (PIT-11). (...)

Jeśli pracodawca w całości finansuje składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę, z którą nie łączy go już żaden stosunek prawny, powinien:

  • wyliczyć sumę składek, które powinny zostać opłacone ze środków ubezpieczonego,
  • wykazać kwotę składek stanowiących przychód dla byłego pracownika w informacji PIT-8C, którą wystawia się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Pracodawcy, którzy uregulowali za pracowników lub byłych pracowników składki z własnych środków, mogą następnie domagać się od nich zwrotu tej części należności, która powinna być sfinansowana z ich wynagrodzenia. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 r. (III PZP 6/13), w takim przypadku pracodawca ma roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a termin przedawnienia roszczenia liczy się od daty faktycznego opłacenia składek.

Zobacz też: Składki ZUS od umów zlecenie

Uregulowanie z własnych środków przez zakład pracy w całości składek ZUS powoduje u pracowników powstanie przychodu ze stosunku pracy, natomiast u byłych pracowników – przychód z innych źródeł.

W wyniku wewnętrznego audytu w dziale finansowym okazało się, że pracodawca za październik i listopad 2013 r. zaniżył podstawę wymiaru składek ZUS u byłego pracownika i byłego zleceniobiorcy (u każdego z nich kwota zaniżenia wyniosła po 1000 zł). W październiku 2014 r. zakład pracy sporządził stosowne korekty i opłacił w całości z własnych środków zaległe składki, podejmując decyzję, że nie będzie domagał się zwrotu składek, które powinny zostać potrącone z wynagrodzenia byłych zatrudnionych. W tych okolicznościach zarówno były pracownik, jak i były zleceniobiorca osiągnęli przychód z innych źródeł, który zostanie im wykazany w informacji PIT-8C i który będzie musiał być uwzględniony w zeznaniu rocznym składanym przez te osoby za 2014 r.

W piśmie Ministerstwa Finansów z 8 czerwca 2012 r. (znak: DD3/033/140/IMD/10/PK-424), a następnie w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 r. Izby Skarbowej w Poznaniu (znak: ILPB2/415–1048/12–2/TR) stwierdzono, że opłacenie zaległych składek ZUS za zleceniobiorców będzie stanowić ich przychód z działalności wykonywanej osobiście (który należy wykazać w PIT-11), gdyż jego źródłem jest zawarta umowa cywilnoprawna.

W związku z powstałymi rozbieżnościami zaleca się, aby płatnik wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz: Zaległe składki ZUS mogą obniżyć podatek

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1, ust. 1b, ust. 2–3, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1161),
  • art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 12 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA