REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika

Mariusz Pigulski
ekspert ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, autor licznych opracowań i publikacji z dziedziny kadrowo-płacowej
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Oskładkowanie zapłaconych przez pracodawcę składek za byłego pracownika / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że pracodawca nie wliczy do podstawy wymiaru składek jakiegoś składnika wynagrodzenia pracownika podlegającego oskładkowaniu, który może stanowić przychód po stronie pracownika. Czy zapłacone składki za pracownika podlegają oskładkowaniu?

Wskutek błędu systemu kadrowo-płacowego jednemu z pracowników przez 3 miesiące 2013 r. nie wliczaliśmy do podstawy wymiaru składek dodatkowego składnika pensji, który powinien podlegać oskładkowaniu. Zauważyliśmy to dopiero w październiku 2014 r., kiedy ta osoba już u nas nie pracowała. Po sporządzeniu korekty dokumentów rozliczeniowych powstała niedopłata składek, którą w całości opłaciliśmy z własnych środków. Czy równowartość zapłaconych przez nas składek, które powinien sfinansować były pracownik, jest dla niego przychodem, który należy oskładkować?

REKLAMA

REKLAMA

Nie. Po stronie byłego pracownika powstanie przychód z innych źródeł, którego nie należy oskładkowywać. Zgodnie z aktualnym stanowiskiem organów podatkowych, mają Państwo obowiązek wystawienia byłemu pracownikowi informacji PIT-8C za 2014 r. i wykazania w niej kwoty zapłaconych składek jako przychód z innych źródeł.

Ubezpieczony (np. pracownik) finansuje ze swych środków część składek emerytalnej i rentowej, całą składkę chorobową oraz składkę zdrowotną. W sytuacji gdy zakład pracy z własnych środków opłaci składki ZUS, które powinny być potrącone z wynagrodzenia, pracownik osiąga przychód z tytułu stosunku pracy. Taki rodzaj przysporzenia majątkowego nie został bowiem zwolniony przez ustawodawcę ze składek ani z podatku. Z tego powodu pracodawca jest zobowiązany uwzględnić to świadczenie w podstawie wymiaru składek ZUS oraz opodatkować w miesiącu, w którym nastąpiła zapłata należności do ZUS. Powyższe zasady dotyczą osoby pozostającej w zatrudnieniu pracowniczym w firmie, która sfinansowała jej składki ubezpieczeniowe.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zobacz również: Podatek i składki ZUS od odsetek za spóźnione wynagrodzenie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sytuacja byłego pracownika

Inaczej wygląda sprawa w odniesieniu do byłego pracownika. Wtedy nieodpłatne świadczenie, w postaci uiszczenia przez zakład pracy zobowiązania do ZUS, które powinno być pokryte ze środków byłego pracownika, trzeba zaliczyć do przychodów z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w związku z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym:

  • datą powstania przychodu z ww. tytułu jest data wpłaty składek przez były zakład pracy na konto ZUS,
  • od tego przychodu nie należy obliczać składek ani zaliczki na podatek.

Przykładowo, w interpretacji indywidualnej z 30 października 2013 r. (znak: DD3/033/199/MCA/13/RD-113250/13), Minister Finansów stwierdził, że:

REKLAMA

(...) zapłacenie ze środków płatnika kwoty tytułem zaległych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne w części, w której powinny być pokryte z dochodu osoby fizycznej (ubezpieczonego), skutkuje powstaniem przychodu po stronie osoby fizycznej w momencie dokonania zapłaty przez płatnika składek.

(...) dla byłych pracowników kwota zapłaconych przez Wnioskodawcę składek stanowi (...) przychód z innych źródeł podlegający wykazaniu w informacji PIT-8C, natomiast dla osób, które w momencie dokonanej zapłaty łączy z Wnioskodawcą stosunek pracy, kwota zapłaconych składek stanowi przychód ze stosunku pracy, od którego Wnioskodawca jest obowiązany, jak wskazano wyżej, obliczyć i pobrać zaliczkę na podatek zgodnie z art. 31 i 32 ustawy, a następnie przychód ten wykazać w informacji sporządzanej stosownie do art. 39 ust. 1 ustawy (PIT-11). (...)

Jeśli pracodawca w całości finansuje składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne za osobę, z którą nie łączy go już żaden stosunek prawny, powinien:

  • wyliczyć sumę składek, które powinny zostać opłacone ze środków ubezpieczonego,
  • wykazać kwotę składek stanowiących przychód dla byłego pracownika w informacji PIT-8C, którą wystawia się do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Pracodawcy, którzy uregulowali za pracowników lub byłych pracowników składki z własnych środków, mogą następnie domagać się od nich zwrotu tej części należności, która powinna być sfinansowana z ich wynagrodzenia. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z 5 grudnia 2013 r. (III PZP 6/13), w takim przypadku pracodawca ma roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia, a termin przedawnienia roszczenia liczy się od daty faktycznego opłacenia składek.

Zobacz też: Składki ZUS od umów zlecenie

Uregulowanie z własnych środków przez zakład pracy w całości składek ZUS powoduje u pracowników powstanie przychodu ze stosunku pracy, natomiast u byłych pracowników – przychód z innych źródeł.

W wyniku wewnętrznego audytu w dziale finansowym okazało się, że pracodawca za październik i listopad 2013 r. zaniżył podstawę wymiaru składek ZUS u byłego pracownika i byłego zleceniobiorcy (u każdego z nich kwota zaniżenia wyniosła po 1000 zł). W październiku 2014 r. zakład pracy sporządził stosowne korekty i opłacił w całości z własnych środków zaległe składki, podejmując decyzję, że nie będzie domagał się zwrotu składek, które powinny zostać potrącone z wynagrodzenia byłych zatrudnionych. W tych okolicznościach zarówno były pracownik, jak i były zleceniobiorca osiągnęli przychód z innych źródeł, który zostanie im wykazany w informacji PIT-8C i który będzie musiał być uwzględniony w zeznaniu rocznym składanym przez te osoby za 2014 r.

W piśmie Ministerstwa Finansów z 8 czerwca 2012 r. (znak: DD3/033/140/IMD/10/PK-424), a następnie w interpretacji indywidualnej z 19 lutego 2013 r. Izby Skarbowej w Poznaniu (znak: ILPB2/415–1048/12–2/TR) stwierdzono, że opłacenie zaległych składek ZUS za zleceniobiorców będzie stanowić ich przychód z działalności wykonywanej osobiście (który należy wykazać w PIT-11), gdyż jego źródłem jest zawarta umowa cywilnoprawna.

W związku z powstałymi rozbieżnościami zaleca się, aby płatnik wystąpił do organu podatkowego z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji w tym zakresie.

Zobacz: Zaległe składki ZUS mogą obniżyć podatek

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 16 ust. 1, ust. 1b, ust. 2–3, art. 18 ust. 1 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (j.t. Dz.U. z 2013 r. poz. 1442; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1161),
  • art. 10 ust. 1 pkt 9, art. 12 ust. 1, art. 20 ust. 1, art. 42a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2012 r. poz. 361; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 1328).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA