REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dzień wolny w pracy za oddanie krwi

Małgorzata Mędrala-Natkaniec
Dzień wolny w pracy za oddanie krwi /fot. Fotolia
Dzień wolny w pracy za oddanie krwi /fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownicy, którzy oddają krew w godzinach pracy mogą liczyć na cały dzień wolny bądź jego część w zależności od wydanego zaświadczenia ze stacji krwiodawstwa. Zwolnienie powinno określać czas zwolnienia od pracy.

Dopuszczalne są obydwa rozwiązania w zależności od zaświadczenia, jakie stacja krwiodawstwa wyda pracownikowi. Zaświadczenie to powinno określać czas zwolnienia od pracy w danym dniu. Może to być zwolnienie z całego dnia bądź z jego części.

REKLAMA

Pracodawca jest zobowiązany zwolnić od pracy pracownika będącego krwiodawcą na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. Za czas takiego zwolnienia pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia obliczonego jak przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Polecamy: Serwis Prawno - Pracowniczy

REKLAMA

Natomiast koszty przejazdu do jednostki organizacyjnej publicznej służby krwi pokrywa jednostka organizacyjna publicznej służby krwi na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik domaga się dnia wolnego od pracy na czas badań lekarskich zaleconych przez stację krwiodawstwa. W takim przypadku pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika jedynie na czas przeprowadzenia tych badań oraz może żądać potwierdzenia, że nie mogą być one wykonane poza czasem pracy. Takie postępowanie pracodawcy będzie prawidłowe.

Fakt oddania krwi lub przeprowadzenia badań lekarskich pracownik powinien udokumentować, przedstawiając pracodawcy stosowne zaświadczenie wydane przez stację krwiodawstwa z określeniem czasu przysługującego zwolnienia. Aby pracodawca nie miał żadnych wątpliwości, w jakim wymiarze pracownikowi przysługuje zwolnienie od pracy, zaświadczenie to powinno określać czas, na który stacja przyznała mu zwolnienie od pracy w związku z oddaniem krwi. W przypadku zwolnienia od pracy na oddanie krwi dopuszczalne jest wydanie przez stację zaświadczenia o zwolnieniu na cały dzień lub jego część, w zależności od jej uznania. Pracownik powinien również dochować należytej staranności i uprzedzić pracodawcę o przewidywanym czasie nieobecności w pracy.

E – zwolnienia lekarskie od 2015 r.


REKLAMA

Po wstępnych badaniach okazało się, że stan zdrowia pracownika nie pozwala na oddanie krwi. Stacja krwiodawstwa powinna wystawić stosowny dokument potwierdzający spędzony w niej czas. Pracownikowi za ten okres przysługuje zwolnienie od pracy.

Nie istnieją ograniczenia dotyczące liczby dopuszczalnych zwolnień od pracy z tytułu honorowego oddawania krwi. Jednak nie powinno to mieć miejsca ze względów zdrowotnych częściej niż 6 razy w roku w przypadku mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku w przypadku kobiet. Przerwa między pobraniami nie może być krótsza niż 8 tygodni. W przypadku częstszych zwolnień od pracy z tego powodu pracodawca może je zakwestionować.

Samozatrudnienie a zawarcie umowy o współpracę

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym!

PODSTAWA PRAWNA:

  • art. 297 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208),
  • art. 9 ustawy z 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 332),
  • § 12, 16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 1359),
  • § 5 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 289; ost. zm. Dz.U. z 2003 r. Nr 230, poz. 2292),
  • załącznik nr 2 do rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 kwietnia 2005 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz.U. Nr 79, poz. 691; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 7, poz. 50).
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA