| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika

Do jednych z wielu obowiązków pracodawcy w relacji z pracownikiem należy ułatwianie podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Obowiązek ten można realizować na kilka sposobów, zarówno w ścisłej współpracy z pracownikiem, jak i zachowując bierną postawę wobec aktywności pracownika.

Rozliczenie z pracownikiem

Nie zawsze wydatki poniesione przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji będą dane na zawsze. Prawo przewiduje sytuacje, gdy pracownik może być zobowiązany do zwrotu tej sumy. Dzieje się to, gdy:

- pracownik bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie ich podnoszenie,

- pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika lub za wypowiedzeniem w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji,

- pracownik rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia ze względu na orzeczenie lekarskie o szkodliwości wykonywanej pracy, a pracodawca w określonym czasie nie przeniesie pracownika do innej pracy; rozwiązanie umowy musi nastąpić w terminie krótszym niż 3 lata od ukończenia podnoszenia kwalifikacji.

Dofinansowanie do urlopu wypoczynkowego pracownika

Zakaz dyskryminacji

Pracodawca ma zakaz dyskryminacji pracowników w zakresie udzielania swojej zgody i aprobaty na podnoszenie ich kwalifikacji. Stosując dobór pracowników wysyłanych na szkolenia, powinien opierać się na jawnych, obiektywnych i merytorycznych kryteriach. Stosunki osobiste między pracownikiem i pracodawcą nie powinny mieć żadnego wpływu na kształt personalny zespołu udającego się na dodatkowe kursy. Nie dotyczy to oczywiście sytuacji, gdy szkolenie jest formą nagrody lub trzeba wykazać się specjalistycznymi umiejętnościami, by zostać jego słuchaczem.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Opaliński

Adwokat specjalizujący się m.in. w prawie rolnym

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK