| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Jakie roszczenia przysługują za niewydanie świadectwa pracy?

Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy pociąga za sobą zobowiązanie pracodawcy do wystawienia pracownikowi świadectwa pracy. Zdarza się jednak, że przełożony uchyla się od spełnienia tego obowiązku. W takich sytuacjach pracownikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody.

Pan Jerzy pracował w firmie jako doradca podatkowy i postanowił zmienić pracę. Ubiegał się o nową posadę w innym miejscu, jednak nie otrzymał jej, ponieważ warunkiem koniecznym było posiadanie doświadczenia na podobnym stanowisku, którego pan Jerzy nie mógł bez świadectwa pracy udokumentować.

Pracownik musi także udowodnić przed sądem podejmował konkretne starania, aby uzyskać nowe zatrudnienie, np. brał udział w licznych procesach rekrutacyjnych itp. (por. uzasadnienie wyroku SN z 10 listopada 1978 r., sygn. akt I PRN 107/78).

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy

Wysokość odszkodowania, jakie może zostać przyznane pracownikowi jest jednak ograniczona. Art. 99 § 2 kodeksu pracy stanowi, że odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za maksymalnie sześć tygodni pozostawania bez pracy. Nawet, jeżeli pracownik nie mógł znaleźć zatrudnienia przez okres dłuższy, nie otrzyma on odszkodowania przekraczającego wyznaczoną przez ustawę granicę. Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy oblicza się tak samo jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy (§ 2 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r.). Podstawę stanowić będzie natomiast wynagrodzenie, które pracownik otrzymywał u dotychczasowego pracodawcy.

Co utrudnia znalezienie pracy?

W orzecznictwie przyjmuje się (SN z dnia Sąd 13 października 2004 r., II PK 36/04, OSNP 2005/8/106), że gdy wskutek niewydania przez pracodawcę świadectwa pracy pracownik poniósł inną szkodę, niż utrata zarobków, można dochodzić jej naprawienia na podstawie kodeksu cywilnego (art. 471 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Pan Jerzy nie może otrzymać emerytury, ponieważ bez świadectwa pracy nie jest w stanie wykazać potrzebnego do uzyskania świadczenia stażu pracy.

Przez brak świadectwa pracy pani Maria nie może zarejestrować się jako bezrobotna.

Jak wyliczyć ekwiwalent za urlop wypoczynkowy?

Roszczenia ze stosunku pracy przedawniają się z upływem trzech lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 291 § 1. kp) – w tym przypadku od dnia, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AYMING POLSKA

Konsulting strategiczny i operacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK