| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Testy wiedzy i kompetencji a dane osobowe

Podczas rekrutacji pracodawca może przeprowadzić test wiedzy i kompetencji. W trakcie takich tekstów zbierane są dane osobowe. Jakie dane osobowe mogą być zbierane i co się z nimi dzieje?

Co powinienem wiedzieć na temat testów psychologicznych?

Testy psychologiczne są metodą oceny kandydata wykorzystywaną przez pracodawców w celu wyróżnienia osób odpowiadających wymaganiom stawianym na określonym stanowisku pracy. Tego typu testy umożliwiają także uzyskanie przez pracodawcę informacji o kandydacie, których on sam dobrowolnie nie chciałby ujawniać lub starałby się ukryć. Z tego względu wykorzystanie testów psychologicznych w procesie rekrutacyjnym budzi wiele kontrowersji, gdyż niektóre testy mogą ujawniać nie tylko informacje o cechach kandydatów pożądanych na danym stanowisku pracy, lecz także informacje osobiste, do których pracodawca nie powinien mieć dostępu.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Mogą na przykład zdradzać informacje o jego stanie zdrowia, poglądach, życiu prywatnym oraz inne dane. Z tego właśnie powodu powinny być przeprowadzane w sposób profesjonalny przez psychologa zobowiązanego do zachowania tajemnicy zawodowej. Powinieneś zostać również dokładnie poinformowany o celu takich testów, zakresie informacji, które zostaną na jego podstawie pozyskane oraz osobach, które będą miały wgląd w jego wyniki. Dopuszczalność stosowania testów psychologicznych w procesie rekrutacji jest traktowana w różny sposób w poszczególnych państwach członkowskich. W niektórych z nich musi ona wynikać wprost z przepisów prawa. W innych niezbędna jest zgoda kandydata, który powinien zostać jednocześnie poinformowany o możliwości odmowy udziału w teście.

Przetwarzanie danych osobowych byłych pracowników

Sprawdzanie kandydata w Internecie - na czym to polega?

Internet i portale społecznościowe stanowią dużą pokusę dla pracodawców jako dodatkowe źródło danych o ich potencjalnych pracownikach, o które nie mogliby oficjalnie zapytać w toku rekrutacji. Miej na uwadze, że nawet w sytuacji, gdy potencjalny pracodawca oficjalnie nie może korzystać z informacji pozyskanych dzięki przeglądaniu twoich profili internetowych, czy też śledzeniu twoich wpisów na forach, informacje te mogą mieć realny wpływ na jego decyzję o twoim zatrudnieniu. Warto zatem wiedzieć, że możesz w pewien sposób oddziaływać na to, jakie dane na twój temat będą dostępne w Internecie.

Dla przykładu można wskazać, że wyszukiwarki internetowe zazwyczaj zapewniają ci możliwość usunięcia niepożądanych informacji na swój temat z wyników wyszukiwania. Najważniejsze jednak jest, abyś dobrze się zastanowił zanim opublikujesz osobiste informacje w sieci. Pamiętaj, że sposób, w jaki chronisz swoją prywatność w Internecie, zależy od ciebie.

Jakie dane osobowe można zbierać w czasie rekrutacji?

Publikacja pochodzi z Przewodnika „Ochrona prywatności w miejscu pracy. Przewodnik dla pracowników” przygotowanego m.in. przez Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych w ramach Projektu Partnerskiego Leonardo da Vinci “Zwiększanie świadomości w zakresie ochrony danych osobowych wśród pracowników zatrudnionych w krajach Unii Europejskiej” (2012-1-PL1-LEO04-280971). Projekt ten został sfinansowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach programu Uczenie się przez całe życie.

Poradnik dostępny jest na stronie GIODO http://www.giodo.gov.pl/1520056/id_art/7930/j/pl/

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK