| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Praktyki i staże wakacyjne

Praktyki i staże wakacyjne

To już ostatni dzwonek aby rozpocząć szukanie wakacyjnego stażu lub praktyk. Z perspektywy studenta wakacje to czas największej dyspozycyjności, a więc idealna pora na inwestycję w swój rozwój zawodowy. Na zainteresowanych czekają tysiące ofert, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. Jak nie stracić głowy w obliczu stażowej gorączki?

Polscy studenci już dawno nauczyli się, że dyplom wyższej uczelni nie zapewnia sukcesu na rynku pracy. Aby go osiągnąć, potrzebne jest również doświadczenie zawodowe. Staże i praktyki, szczególnie te związane z podjętym kierunkiem studiów, są najbardziej pożądanym sposobem budowania relacji z przyszłymi pracodawcami. Jak wynika z badań, 9 na 10 studentów jest zainteresowanych taką formą rozwoju zawodowego. Skąd taki popyt na staże?

- Młodzi ludzie nie są do końca zadowoleni z wiedzy pozyskiwanej w ramach studiów wyższych. Mają świadomość, że w większości jest to sucha teoria, która nie wyposaża ich w umiejętności potrzebne na rynku pracy. – mówi Marcin Kotus z Feender.com, portalu gromadzącego oferty portalu gromadzącego oferty praktyk i staży zagranicznych. – Zresztą nie jest tylko polska specyfika. Z badań wynika, że podobne doświadczenia mają studenci w całej Europie Środkowej. Młodzi ludzie zdaję sobie sprawę, że pracodawcy cenią sobie studentów aktywnie dążących do zdobywania zawodowego doświadczenia i wzbogacenia swoich CV. - twierdzi Marcin Kotus.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zapisz się na nasz Newsletter!

Gorącą dyskusję wzbudza kwestia zarobków stażysty. Zdecydowana większość praktyk i staży w Polsce jest bezpłatna. Nie zawsze jednak trzeba godzić się z perspektywą pracy za darmo. Przykładowo, średnie zarobki stażystów w agencjach PR wynoszą od 500 do 1600 zł. Niestety sytuacja, w której student otrzymuje za swoją pracę odpowiednie wynagrodzenie, wciąż należy w Polsce do rzadkości. - Według niektórych, obecna sytuacja jest  winą pracodawców, którzy w tysiącach studentów, zainteresowanych zwiększeniem swoich szans na rynku pracy widzą darmową siłę roboczą. – mówi Marcin Kotus. - Inni dopatrują się przyczyn takiego stanu rzeczy w uległości i braku asertywności studentów, którzy zbyt łatwo godzą się na mało korzystne warunki pracy.  Niezależnie od tego, udany staż może przynieść nam mnóstwo korzyści. Nawet, jeśli nie będą to korzyści finansowe. – mówi Marcin Kotus z Feender.com.

Być może dlatego, systematycznie wzrasta liczba odważnych, którzy w poszukiwaniu doświadczenia zawodowego opuszczają Polskę. W ciągu ostatnich czterech lat o 100% wzrosło wśród polskich studentów zainteresowanie odbywaniem praktyk i staży za granicą. Taka forma rozwoju zawodowego staje się dla studentów czymś zupełnie naturalnym, między innymi dzięki dostępności licznych projektów i stowarzyszeń   o charakterze międzynarodowym, m.in. Erasmus i AIGEE. Nie ma w tym nic dziwnego – młodzi, którzy mają na koncie doświadczenie w zagranicznych firmach, znajdują w Polsce pracę 2-3 razy szybciej, niż ich koledzy.

Zobacz: Jak założyć własną firmę?

Sprawdź: Pieniądze na założenie własnej firmy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK