| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony jest w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Wykonuje swoje obowiązki stale od poniedziałku do piątku po 4 godziny. Jeśli będzie pracował w kwietniu, maju i czerwcu w każdy dzień, oprócz sobót, niedziel i świąt (21 kwietnia, 1 maja i 19 czerwca), nie będzie miał zapewnionej minimalnej liczby dni wolnych, bo będzie miał ich jedynie 29, nie zaś 30, a ponadto przepracuje 248 godzin, czyli 4 godziny ponad wymiar czasu pracy. Dlatego pracodawca ma obowiązek udzielić mu dodatkowego dnia wolnego przypadającego w dniach od poniedziałku do piątku – dzięki temu pracownik będzie miał zapewnioną zarówno minimalną liczbę dni wolnych od pracy, jak i pracę w obowiązującym wymiarze czasu pracy.

Wpływ zwolnienia lekarskiego na obowiązek udzielenia dnia wolnego

Pracodawca, układając na maj 2014 r. grafik dla pracowników, którzy pracują w różne dni – od poniedziałku do soboty czy niedzieli oraz wyznaczając w maju dodatkowy dzień wolny dla pracowników, którzy pracują od poniedziałku do piątku, nie powinien kierować się tym, czy pracownik ewentualnie przyniósł zwolnienie lekarskie, które objęło święto sobotnie czy też nie. Planując czas pracy każdego pracownika, pracodawca ma obowiązek uwzględnić fakt, że święto sobotnie obniża wymiar czasu pracy oraz zwiększa liczbę minimalnych dni wolnych. Nawet jeśli pracownik na to święto przyniesie zwolnienie od lekarza, pracodawca musi udzielić mu dodatkowego dnia wolnego – jeśli pracuje od poniedziałku do piątku – lub uwzględnić go w grafiku (obniżając wymiar i zachowując minimalną liczbę dni wolnych). Odpowiednią liczbę dni wolnych należy zapewnić wszystkim pracownikom, bez względu na fakt, czy pracownicy są obecni w pracy przez cały okres rozliczeniowy, czy przez jego część chorują, oraz bez względu na to, w jakim terminie przypada ewentualna choroba.

Święta ustawowo wolne od pracy

Obniżanie wymiaru czasu pracy o 8 godzin dotyczy jedynie świąt ustawowo wolnych od pracy, czyli wymienionych w ustawie z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy. Są to następujące święta:

● 1 stycznia – Nowy Rok,

● 6 stycznia – Święto Trzech Króli,

● pierwszy dzień Wielkiej Nocy,

● drugi dzień Wielkiej Nocy,

● 1 maja – Święto Państwowe,

● 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

● pierwszy dzień Zielonych Świątek,

● dzień Bożego Ciała,

● 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

● 1 listopada – Wszystkich Świętych,

● 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

● 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

● 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Podobnie zwolnienie lekarskie nie ma wpływu na wyznaczony przez pracodawcę termin dodatkowego dnia wolnego udzielonego w związku ze świętem przypadającym w sobotę. Zwolnienie lekarskie nie obniża bowiem wymiaru czasu pracy.

PRZYKŁAD

Załóżmy, że pracownicy pracują od poniedziałku do piątku w miesięcznym okresie rozliczeniowym. Na 2 maja mają wyznaczony dzień wolny w związku ze świętem 3 Maja przypadającym w sobotę. Jeden z pracowników na ten dzień przyniósł zwolnienie lekarskie i domaga się, żeby pracodawca wyznaczył mu w związku z tym inny termin takiego dnia wolnego. Żądanie pracownika jest bezpodstawne. Zwolnienie lekarskie przypadające na dzień wolny nie obniża wymiaru czasu pracy. Jeśli zatem pracownik przynosi zwolnienie na taki dzień, pracodawca nie udziela mu go w innym terminie.

Badania lekarskie przed urlopem wypoczynkowym poprzedzonym chorobą

PODSTAWA PRAWNA:

art. 130 § 2, art. 147, art. 150 § 1, art. 1513, art. 1519, art. 1519a ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94; ost. zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 208),

● art. 1 pkt 1 lit. e–h ustawy z 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz.U. Nr 4, poz. 28; ost. zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 224, poz. 1459).

Źródło: Serwis Prawno - Pracowniczy

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rödl & Partner

Doradztwo podatkowe, prawne, biznesowe, audyt, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK