| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

Dzień wolny za święto przypadające w sobotę

W 2014 r. Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w sobotę, co stanowi sytuację niekorzystną dla pracownika. Dzień wolny wypadający w inny dzień niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika. W jaki sposób pracodawca powinien oddać pracownikowi dzień wolny i ustalić harmonogram pracy?

PRZYKŁAD

Pracownik pracuje na cały etat w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Wymiar czasu pracy takiego pracownika w okresie od kwietnia do czerwca 2014 r. należy ustalić następująco:

Krok 1 – pomnożyć 40 godzin x 13 tygodni pracy (tygodnie pracy przypadają od 1 do 7, od 8 do 14, od 15 do 21, od 22 do 28 kwietnia, od 29 kwietnia do 5 maja, od 6 do 12, od 13 do 19, od 20 do 26 maja, od 27 maja do 2 czerwca, od 3 do 9, od 10 do 16, od 17 do 23, od 24 do 30 czerwca); 40 godzin x 13 = 520 godzin.

Krok 2 – dodać iloczyn 8 godzin x liczba dni wystających przypadających od poniedziałku do soboty (w okresie kwiecień – czerwiec 2014 r. nie występują dni wystające).

Krok 3 – odjąć iloczyn 8 godzin oraz świąt przypadających od poniedziałku do soboty, czyli x 4 święta przypadające od poniedziałku do soboty (21 kwietnia, 1 i 3 maja oraz 19 czerwca – dzień Bożego Ciała); 520 godzin – (8 godzin x 4) = 520 godzin – 32 godziny = 488 godzin.

Wpływ święta sobotniego na minimalną liczbę dni wolnych od pracy

Obliczając wymiar czasu pracy obowiązujący w okresie rozliczeniowym, w którym na sobotę przypada święto, pracodawca ustala liczbę godzin, którą może zaplanować pracownikom jako pracę. Aby rozplanować te godziny na poszczególne dni pracy, pracodawca nie może zapomnieć jednak o konieczności pozostawienia pracownikowi co najmniej minimalnej liczby dni wolnych od pracy.

Pracodawca w danym okresie rozliczeniowym musi zapewnić pracownikowi minimalną liczbę dni wolnych od pracy.

Minimalna liczba dni wolnych, podobnie jak wymiar czasu pracy, nie jest zależna ani od obowiązującego pracownika systemu czasu pracy, ani od tego, czy wykonuje on pracę stale od poniedziałku do piątku, czy być może również w soboty, niedziele lub święta. Podobnie jak wymiar czasu pracy – jest ona dla wszystkich pracowników jednakowa.

Aby ustalić minimalną liczbę dni wolnych, które pracodawca ma obowiązek pozostawić w harmonogramie jako dni wolne, należy zsumować liczbę niedziel i świąt przypadających w innych dniach niż niedziele oraz dni wolnych z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (których liczba jest równa pełnym tygodniom pracy) przypadających w danym okresie rozliczeniowym.

Minimalna liczba dni wolnych, do których pracownik ma prawo w miesięcznym okresie rozliczeniowym przypadającym na maj 2014 r., wynosi 10. Ustalamy ją w następujący sposób:

Krok 1. Dodajemy 4 niedziele i 2 święta przypadające w innych dniach niż niedziela (1 i 3 maja); 4 (niedziele) + 2 (święta przypadające w innym dniu niż niedziela) = 6 dni.

Krok 2. Dodajemy 4 dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (odpowiadające liczbie pełnych tygodni pracy; w maju 2014 r. są 4 takie dni);

6 dni (liczba niedziel i świąt przypadających w maju 2014 r. w inne dni niż niedziele) + 4 dni (dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy w maju 2014 r.) = 10 dni.

Pracownik w tym miesiącu powinien mieć zatem zaplanowane, oprócz pracy:

● 4 dni wolne z tytułu niedziel,

● 2 dni wolne z tytułu świąt,

● 4 dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

W miesięcznym okresie rozliczeniowym obejmującym maj 2014 r. pracodawca musi zapewnić pracownikowi 10 dni wolnych od pracy.

Na tych samych zasadach ustala się minimalną liczbę dni wolnych w okresie rozliczeniowym dłuższym niż miesięczny.

PRZYKŁAD

Pracownik zatrudniony na cały etat pracuje w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym. Minimalną liczbę dni wolnych, do których pracownik ma prawo w 3-miesięcznym okresie rozliczeniowym przypadającym od kwietnia do czerwca 2014 r., należy ustalić następująco:

Krok 1 – dodajemy 13 niedziel do liczby świąt przypadających w inne dni niż niedziela (w okresie kwiecień – czerwiec 2014 r. występują 4 takie święta: 21 kwietnia, 1 i 3 maja oraz 19 czerwca) = 13 (liczba niedziel) + 4 (liczba świąt przypadających w inne dni niż niedziela) = 17 dni.

Krok 2 – dodajemy 13 dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (odpowiadające liczbie pełnych tygodni pracy; w okresie kwiecień – czerwiec 2014 r. jest ich 13) + 17 (liczba dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy) = 30 dni.

Pracownik w tym okresie rozliczeniowym obejmującym kwiecień – czerwiec 2014 r. powinien mieć zatem zaplanowane oprócz pracy:

● 13 dni wolnych z tytułu niedziel,

● 4 dni wolne z tytułu świąt,

● 13 dni wolnych z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.

Ustalenie dni i godzin pracy oraz dni wolnych w maju

Jeśli pracodawca ustalił wymiar czasu pracy oraz minimalną liczbę dni wolnych od pracy w okresie rozliczeniowym obejmującym maj, to ma już podstawę do sporządzenia harmonogramu czasu pracy.

Wynikające z ustalonego wymiaru godziny pracodawca powinien rozłożyć na poszczególne dni pracy, pozostawiając przy tym ustaloną wcześniej minimalną liczbę dni wolnych (nie zapominając również o przestrzeganiu pozostałych reguł dotyczących planowania pracy, np. maksymalnego dobowego wymiaru czasu pracy, doby pracowniczej, zapewnieniu odpowiednich odpoczynków dobowych i tygodniowych itd.). Jeśli pracodawca postąpi według tego klucza, będzie to oznaczało, że zaplanował pracownikowi pracę w sposób, który uwzględnia fakt, że w tym okresie rozliczeniowym jedno ze świąt przypada w sobotę – obniżył on bowiem o to święto wymiar i uwzględnił je przy ustalaniu minimalnej liczby dni wolnych od pracy. Dotyczy to wszystkich pracowników, którzy pracują zgodnie z harmonogramami czasu pracy, bez względu na system czasu pracy, którym są objęci. Nie ma przy tym również znaczenia, czy pracodawca na święto sobotnie zaplanuje dzień pracy lub dzień wolny.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK