| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zatrudnianie cudzoziemców 2015

Zatrudnianie cudzoziemców 2015

Zatrudnianie cudzoziemców w 2015 roku jest dużo łatwiejsze niż w poprzednich latach. Wcześniejsze przepisy dotyczące zatrudniania obcokrajowców przewidywały, iż pracodawca chcąc zatrudnić osobę posiadającą poszukiwane przez niego kwalifikacje, ale pochodzącą z zagranicy musiał najpierw sam złożyć wniosek o wydanie zezwolenia na pracę, a dopiero potem kandydat mógł złożyć wniosek o pozwolenie na pobyt. Obecnie potrzebny będzie jeden wniosek.

Do składanego wniosku cudzoziemiec dołącza oświadczenie przyszłego pracodawcy o negatywnych wynikach rekrutacji przeprowadzonej na lokalnym rynku pracy. Nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika ze względu na wymóg pobrania odcisków linii papilarnych, zamieszczanych potem na karcie pobytu.

Udogodnieniem jest brak obowiązku odnawiania i modyfikowania zezwoleń w momencie zmiany siedziby lub miejsca zamieszkania cudzoziemca, nazwy lub formy prawnej firmy zatrudniającej go. Każdorazowo jednak istnieje obowiązek o poinformowaniu o zmianach wojewodę właściwego dla miejsca pobytu w ciągu 15 dni roboczych.

Dodatkowe informacje o cudzoziemcach

Ustawa przewiduje zbieranie większej ilości danych osobowych takich jak:

  • Krajowy numer identyfikacyjny
  • Numer dokumenty podróży
  • Numer telefonu
  • Adres poczty elektronicznej

Różnice przy osobach o wysokich kwalifikacjach

Pracownik, która ukończyła studia wyższe albo ma, co najmniej 5-letnie doświadczenie zawodowe porównywalne z osobami, które ukończyły studia pracodawca musi:

  • wykazać zgodę odpowiedniego organu lub wpisu na odpowiednią listę np. zawodów regulowanych,
  • posiadać wyższe kwalifikacje zawodowe,
  • zawrzeć na co najmniej rok umowę o pracę, umowę o pracę nakładczą, cywilnoprawną itp.

Wynagrodzenie takiej osoby nie może być niższe niż określone w rozporządzeniu.

Cudzoziemiec spoza UE rejestruje działalność gospodarczą w Polsce

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Magda Stawska

Magda Stawska posiada 20letnie doświadczenie zawodowe w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim. Doświadczenie zawodowe obejmuje pracę w strukturach pionu zasobów ludzkich, jak i pionu ryzyka, zdobywane w Polsce i zagranicą (Austria, Niemcy, Anglia, region Europy Środkowo-Wschodniej). Posiada doświadczenie w różnych branżach, jak bankowość, usługi finansowe, ubezpieczenie, farmacja, telekomunikacja, energetyka, FMCG, produkcja. Kluczowe obszary ekspertyzy to zarządzane zmianą, diagnoza kultury organizacyjnej, projektowanie programów rozwojowych, zarządzanie wiedzą, rozwój kapitału ludzkiego. Specjalistka w dziedzinie międzykulturowych aspektów zarządzania zespołami i wielonarodowych aspektów organizacji. Pasjonatka innowacyjnych rozwiązań́, nowoczesnych technologii i startupów. Mentorka wydarzeń zorientowanych na rozwój innowacyjności i budowanie zespołów (Dragon’s Dean, Warsaw StartUpWeekend) Monitoruje trendy na rynku pracy i wyzwania człowieka w związku z rozwojem nowoczesnych technologii. Autorka programu mentoringu kariery zawodowej Start w Przyszłość́ (StartUpYourFuture) i książki „Alchemia Kariery Kobiety. Daj sobie drugą szansę!” (Wydawnictwo Poltext) Inicjatywy autorskie dedykowane na rzecz aktywizacji kobiet społeczności StartUpWoman w ramach przedsiębiorczości stylu życia i przedsiębiorczości hybrydowej. Założycielka think tanka Start w Przyszłość #StartUpYourFuture. Współuczestniczyła w powstawaniu książki autorstwa Tim Clarka i Bruce Hazen) Business Models For Teams (Penguin Ramdom Hous) Doktorantka zarządzania na Akademii Leona Koźmińskiego. Prowadzi badania nad kulturą organizacyjną w polskich instytucjach kultury. Certyfikowana assessor CAACDC (IES) i praktyk Business Model You.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK