| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Wsparcie dla młodych bezrobotnych - bon na zasiedlenie i na staż

Już od maja bieżącego roku ma zacząć w części obowiązywać ustawa o urzędach pracy, mająca na celu poprawę walki z bezrobociem. Ustawa ukierunkowana jest przede wszystkim na poprawę sytuację osób do 30 roku życia oraz powyżej 50. Wśród środków pomocy znajdują się różnego rodzaju bony, zwolnienia z opłacania składek wszystko po to, aby zachęcić pracodawców do współpracy z urzędami pracy.

Bon szkoleniowy

Przeznaczony jest do osób zainteresowanych dokształceniem i poprawieniem swoich kwalifikacji oraz atrakcyjności na rynku pracy. Dotychczas bezrobotny mógł uczestniczyć w niektórych ze staży organizowanych przez Urząd Pracy, realizowanych zazwyczaj na miejscu. W nowelizowanej ustawie zaś nie tylko wprowadzono możliwość wyboru stażu, gdyby te dostępne w Urzędzie nie spełniały wymagań zainteresowanego, ale dodatkowo umożliwiono opłacenie należności za podróż na miejsce szkolenia, a nawet za zakwaterowanie. Wsparcie w ramach tego bonu może wynieść maksymalnie równowartość przeciętnego wynagrodzenia (na dzień uzyskania bonu).

Wprowadzana nowelizacja przewiduje także dopłaty dla pracodawców, którzy zatrudnią osobę bezrobotną albo do 30 roku życia albo powyżej 50. Dodatkowo przewidziano wprowadzenie systemu premii dla pracowników urzędów pracy mających najlepsze wyniki w pracy, aby i oni działali bardziej efektywnie na rzecz obniżania bezrobocia.

Bon stażowy i migracyjny sposobem na mniejsze bezrobocie wśród młodych?

Wszystkie udogodnienia gwarantowane w ustawie, są dla aktywnie poszukujących pracy, bardzo ciekawą i atrakcyjną opcją. Oceniając wszystkie zmiany trzeba powiedzieć, iż wydają się korzystne acz mogą spowodować nadużycia ze strony pracodawcy. Dopłaty stanowią z pewnością dobry motywator do poszukiwania pracowników w urzędach pracy, ale czy okres obowiązkowego zatrudnienia będzie wystarczający, aby pracodawca nie zwolnił po nim od razu pracownika i zatrudnił następnego w taki sam sposób? Czy nowelizacja przewiduje mechanizmy przewidujące kary za tego rodzaju postępowania bądź niedopuszczające do ich powstawania? Odpowiedź na te pytania nadejdzie wraz z wprowadzeniem ustawy i wynikami jej działania.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK