| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Wsparcie urzędów pracy dla przedsiębiorców

Urzędy pracy już wkrótce dzięki przeprowadzanej reformie będą mogły zaproponować przedsiębiorcom nowe formy pomocy, zachęcające do zatrudniania osób bezrobotnych zarówno mających podjąć ją pracę po raz pierwszy jak i dla osób powyżej 50 roku życia.

Reforma przewiduje wiele różnego rodzaju dopłat mających na celu zachęcenie pracodawców do zatrudniania pewnych kategorii wiekowych bezrobotnych, wśród których odnotowuje się największe bezrobocie. Obecnie obowiązuje ustawa pochodzi z 2004 roku i po 10 latach zdecydowano się ją zreformować, aby w efektywny sposób walczyć z kryzysem i spowodowanym nim bezrobociem.  Wszystkie udogodnienia skupiają się na obniżeniu kosztów pracy, poprzez zmniejszenie wysokości należności uiszczanych na obowiązkowe fundusze publiczne. Ustawa prawdopodobnie wejdzie w życie na początku maja.

Bez składek ZUS przy pierwszej pracy

Jedną z kategorii bezrobotnych objętych reformą są osoby poniżej 30 roku życia, ale tylko te, które podejmują swoją pierwszą pracę, a podpisując umowę musi to być umowa o pracę. Problem niestety sprawia definicja pierwszej pracy, czy osoba pracująca wcześniej na umowie o pracę bądź o dzieło, jest osobą podejmującą pierwszą pracę czy też nie? Czy jako pracę można określić bezpłatnie wykonywany wolontariat? Zasadniczo plusem jest, to, iż podmiot zatrudniający taką osobę, nie będzie zmuszony do zawierania umowy z urzędem pracy, zwolnienie od opłacania składek przysługuje, bowiem z mocy prawa. Ulga ta dotyczy obowiązkowych składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarancyjny.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zatrudniając taką osobę, można również skorzystać z refundacji składek na ubezpieczenie społeczne. Pracodawca w tym celu musi opłacić składki, po czym zwrócić się do urzędu pracy o zwrot uiszczonych należności. Zwolnienie z opłat będzie przysługiwało maksymalnie na okres 12 miesięcy, wymagana jest w tym przypadku umowa z pośredniakiem. Pracodawca ma obowiązek zatrudniać dalej taką osobę zatrudnioną przez następne 6 miesięcy po ustaniu refundacji.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Eksperci BUDTRADE.pl

Ekipa BUDTRADE.pl to fachowcy w dziedzinie materiałów budowlanych oraz ich efektywnego wykorzystania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK