| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak skorzystać z funduszu socjalnego

Jak skorzystać z funduszu socjalnego

Pracuję w niedużej firmie. W tym roku szef poinformował nas, że został utworzony Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych. Zastanawiam się jak mogę z niego korzystać?

Środki ZFŚS muszą być gromadzone na odrębnym rachunku bankowym, a nie wykorzystane w danym roku, przechodzą na rok następny.

Wykorzystanie środków ZFŚS

Środkami Funduszu administruje pracodawca, nie robi jednak tego według własnego „widzi mi się”. Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu, zasady przeznaczania środków na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej, muszą być spisane w regulaminie uzgodnionym z zakładową organizacją związkową lub przedstawicielem załogi.

Regulamin powinien uwzględniać, że przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnione jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika lub innej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. W myśl przepisów, osobami uprawnionymi są – pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści, byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby jeśli we wspomnianym regulaminie pracodawca przyznał im takie prawo. 

Ogólne ramy przeznaczenia środków zgromadzonych na rachunku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych określa już sama ustawa, są to:
1. dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych;
2. tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli oraz organizowanie innych form wychowania przedszkolnego;
3. finansowanie lub współfinansowanie:
- różnych form wypoczynku,
- działalności kulturalno – oświatowej,
- sportowo – rekreacyjnej,
4. udzielanie pomocy materialnej - rzeczowej lub finansowej;
5. udzielanie zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowej, na warunkach określonych zawartą umową.

Tworzenie i administrowanie Funduszem wymaga staranności i pewnego nakładu pracy oraz zamrożenia środków na wydzielonym rachunku bankowym. Dlatego pracodawcy często dokładali starań aby w układzie zbiorowym ograniczyć lub wykluczyć jego tworzenie, a w ostateczności zastąpić świadczeniem urlopowym. Tym bardziej, że korzystanie z dofinansowania było mało atrakcyjne.

Dotychczas obowiązujące przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwalały pracodawcy (płatnikowi) nie potrącać podatku tylko od:
1. świadczeń rzeczowych, sfinansowanych w całości ze środków Funduszu, do wysokości 380 zł w skali roku. Zwolnieniem nie zostały objęte bony, talony oraz inne znaki uprawniające do wymiany na towar lub usługę.
2. sfinansowanych ze środków Funduszu dopłat do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18 zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem.

Inne świadczenia pieniężne zwolnieniem objęte nie były. Od 22 sierpnia 2009 r. weszła w życie zmiana w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na mocy której wartość otrzymanych przez pracownika rzeczowych świadczeń oraz świadczeń pieniężnych, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych, łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, jest zwolniona z podatku. To zwolnienie ma zastosowanie do świadczeń uzyskanych od 1 stycznia 2009 r.

Krystyna J. Ptasińska
doradca podatkowy nr 06349
www.ptasinska.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.

Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK