| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Składki na emerytury pomostowe

Składki na emerytury pomostowe

Od 1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy dotyczące obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych. Poniżej publikujemy wskazówki ekspertów ZUS odnośnie tej kwestii.

Przykład 1

Pracownik spełniający warunki określone w art. 35 ust. 1 ustawy został zgłoszony do ubezpieczeń społecznych od 1 marca 2009 r. Pracę w szczególnych warunkach wykonywał przez cały styczeń 2010 r. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za styczeń wynosi 2 500 zł. Tym samym kwota ta stanowi podstawę wymiaru na FEP.

Przykład 2

Pracownik który został zatrudniony 1.01.2010 r., od 1.02.2010 r. rozpoczął wykonywanie prac w szczególnych warunkach. Górną roczną granicę podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, określoną w art. 19 ust. 1 ustawy o sus osiągnął w maju 2010 r.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za ten miesiąc, z uwzględnieniem tego ograniczenia wynosi 635zł. Zatem za maj składki na FEP powinny być obliczone od tej kwoty. Od czerwca ustaje obowiązek odprowadzania składek na FEP.

Przykład 3

Pracownik w sierpniu 2010 r. osiągnął podstawę wymiaru składek określoną art. 19 ust. 1 ustawy o sus, zaś od 1 września 2010 r. rozpoczął wykonywanie prac w szczególnych warunkach. Za tego ubezpieczonego nie ma obowiązku opłacania składek na FEP za 2010 r.

W przypadku, gdy rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze będzie przypadało w trakcie miesiąca, składka na FEP winna być ustalona od podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za część miesiąca, w której prace te były wykonywane.

Przykład 4

Pracownik jest zatrudniony od 1.04.2010 r., przy czym prace w szczególnych warunkach zaczął wykonywać 16.04.2010 r. Podstawa wymiaru składek za tego ubezpieczonego na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za kwiecień 2010 r. wynosi 3000 zł. Podstawa wymiaru składek na FEP należnych za tego ubezpieczonego wyniesie 1500 zł [( podstawa wymiaru składek na EiR : liczbę dni miesiąca) x liczba dni pracy w szczególnych warunkach].

Jeżeli przekroczenie rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe nastąpiło w trakcie miesiąca, w którym nastąpiło także rozpoczęcie lub zakończenie wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, podstawę wymiaru składek na FEP za ten miesiąc ustala się w oparciu o podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe należną za ten miesiąc (po uwzględnieniu ograniczenia wynikającego z art. 19 ust. 1 ustawy o sus) pomniejszoną proporcjonalnie na zasadach określonych powyżej.

Przykład 5

Pracownik, który przez cały wrzesień 2010 r. pozostawał w zatrudnieniu i w tym miesiącu osiągnął podstawę wymiaru składek określoną art. 19 ust. 1 ustawy o sus, od 16 września rozpoczął wykonywanie prac w szczególnych warunkach. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za wrzesień, po zastosowaniu ograniczenia z art. 19 ust. 1 wyniosła 3000zł. Podstawa wymiaru składek na FEP za wrzesień za tego ubezpieczonego wynosi 1500 zł.

Zgodnie z art. 3 ust. 6 ustawy, za pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach uważa się także ubezpieczonych z tytułu działalności twórczej lub artystycznej tancerzy zawodowych, wykonujących po dniu wejścia w życie ustawy prace związane z bardzo ciężkim wysiłkiem fizycznym. Osoby te będą zobowiązane do opłacania za siebie składek na FEP, obliczonych od podstawy wymiaru określonej w art. 18 ust. 8 ustawy o sus.

Zasady rozliczania i opłacania składek

Składki na FEP za wszystkich pracowników, za których płatnik zobowiązany jest je opłacić za dany miesiąc, są rozliczane na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. W bloku danych: IX „Zestawienie należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych” płatnik wykazuje:

- w polu 01 – liczbę pracowników, za których jest opłacana składka na Fundusz Emerytur Pomostowych (w przypadku rozliczania składek na FEP za żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy - liczbę tych osób uwzględnia się w tym polu),
- w polu 02 – liczbę stanowisk pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze,
- w polu 03 – sumę należnych składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Składkę na FEP płatnik składek zobowiązany jest opłacać co miesiąc w terminie określonym w art. 47 ustawy o sus. Składka ta powinna być opłacana na wskazany przez Zakład rachunek bankowy odrębną wpłatą.

Wzór bankowego dokumentu płatniczego przy użyciu, którego są opłacane składki na FEP określa załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 5 listopada 2009 r. w sprawie wzoru bankowego dokumentu płatniczego należności z tytułu składek, do których poboru zobowiązany jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. nr 202, poz. 1561).  

W przypadku żołnierzy zawodowych oraz funkcjonariuszy, o których mowa w art. 13 ustawy, składki na FEP opłaca się od uposażenia tych osób wypłaconego po dniu 31 grudnia 2009 r. do dnia zwolnienia ze służby, na zasadach i w trybie określonym dla składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe przekazywanych za żołnierzy lub funkcjonariuszy zwolnionych ze służby.

Tym samym, składki ustalone od uposażeń wypłaconych w danym roku kalendarzowym, przyjętych do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art. 19 ustawy o sus, powinny być wykazane i rozliczone w deklaracji rozliczeniowej przekazywanej za grudzień danego roku oraz za ostatni miesiąc pozostawania w służbie.

W przypadku pracowników wykonujących prace górnicze, którzy uzyskali prawo do emerytury pomostowej na podstawie art. 11 ustawy, za okres wykonywania prac górniczych o których mowa w art. 50c ustawy o emeryturach u rentach z FUS, termin na opłacenie składek na FEP następuje w odpowiednich terminach miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło ustalenie prawa do emerytury.

Przykład 6

Pracownik, który nabył prawo do emerytury pomostowej w kwietniu 2010 r. Składki należne na FEP za okres wykonywania prac górniczych o których mowa w art.50c ustawy o emeryturach u rentach z FUS płatnik winien opłacić w terminie opłacania składek za kwiecień 2010 r.

Źródło: ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Konstancja Gierba

Departament Prawa Pracy - kancelaria RK LEGAL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK