| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak obniżyć etat pracownikowi

Jak obniżyć etat pracownikowi

Ochrona pracowników rezygnujących z urlopu wychowawczego wprowadzona przez znowelizowane przepisy Kodeksu pracy nie gwarantuje w pełni utrzymania pracy kosztem obniżonego wymiaru czasu pracy. Pracodawca uzyskał inne możliwości rozstania się z podwładnymi.

Obniżenie wymiaru czasu pracy uprawnionym do urlopu wychowawczego


Nowelizacja Kodeksu pracy z 6 grudnia 2008 r. wprowadziła obowiązujący od 1 stycznia 2009 r. art. 186(8), który umożliwia rodzicom wychowywanie dzieci z równoczesnym zachowaniem pracy, jednakże w niepełnym wymiarze godzinowym.

Na podstawie art. 186(8) k.p. wniosek o obniżenie etatu (nie niższego niż połowa wymiaru czasu pracy) może złożyć pracownik, który jest uprawniony do urlopu wychowawczego. W przypadku złożenia takiego wniosku pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z pracownikiem umowy o pracę, jednakże dotyczy to tylko okresu od dnia złożenia wniosku do czasu powrotu do nieobniżonego wymiaru, ale nie dłużej niż przez 12 miesięcy. Pracodawca jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.

Z prawa do obniżenia wymiaru czasu pracy mogą korzystać jedynie pracownicy uprawnieni do urlopu wychowawczego, czyli:
• zatrudnieni na podstawie stosunku pracy,
• o przynajmniej sześciomiesięcznym stażu pracy,
• sprawujący opiekę nad dzieckiem do lat czterech.

Powyższa ochrona nie działa natomiast w takim zakresie przy zwolnieniach grupowych. Te bowiem przeprowadza się na podstawie przepisów szczególnych w trybie ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

Podobnie, z nowelizacji Kodeksu pracy nie skorzysta pracownik firmy będącej w likwidacji lub upadłości oraz zwalniany na podstawie dyscyplinarki.


Zwolnienia grupowe


Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracodawców w art. 5 precyzyjnie wskazuje osoby, którym nie może zostać wręczone definitywne wypowiedzenie w trybie grupowym.

Pracodawca może jedynie zastosować wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy i płacy (tzw. wypowiedzenie zmieniające). Ustawa w powyższym wyliczeniu nie wymienia jednak osób przebywających na urlopach wychowawczych ani takich, którym przysługuje prawo do takiego urlopu i korzystają z obniżonego o połowę etatu.

Oznacza to więc, iż nie są one chronione przed redukcją w trybie masowym.

Przepisy ustawy są również stosowane w przypadku zwolnień indywidualnych (a nie grupowych), gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Krąg osób chronionych przed zwolnieniem objęty jest art. 5. W takim wypadku musi być jednak spełniony dodatkowy warunek – nie może sprzeciwić się takiemu zwolnieniu związek zawodowy w ciągu 14 dni od otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. Tylko jeśli organizacja sprzeciwi się w ustawowym terminie, to pracownik z połową etatu uprawniony do urlopu wychowawczego zachowa swą posadę.


Upadłość pracodawcy i zwolnienie dyscyplinarne

Nowelizacja art. 186(8) Kodeksu pracy zmieniła równocześnie art. 7 ustawy o zwolnieniach grupowych. Oznacza to, że przy ogłoszeniu upadłości i likwidacji pracodawcy firma może rozstać się również z pracownikiem, który, będąc uprawnionym do urlopu wychowawczego, złożył wniosek o obniżenie wymiaru etatu. Takiej osobie można również wręczyć dyscyplinarkę, pod warunkiem, iż zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia.

- ustawa o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. Nr 237, poz. 1654)
- ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 ze zm.)


Monika Kępczyńska
Prawnik, aplikantka radcowska Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »