| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS ZSWA

Płatnicy składek maja obowiązek zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenie takie dokonuje się na formularzu ZUS ZSWA. Za rok 2013 informację taką trzeba przekazać do końca marca. W następnych latach termin upływa zawsze z dniem 31 marca.

Obowiązek przekazania wspomnianych informacji dotyczy jedynie tych pracodawców, którzy w danym roku opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Brak opłacania składek na ten fundusz zwalnia pracodawcę z obowiązku zgłaszania danych na formularzu ZUS ZSWA. Należy jednak pamiętać, że niektórzy płatnicy składek mogą mieć ten termin inny. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy pracownik za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. W takiej sytuacji formularz ZUS ZSWA musi być przekazany w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez pracownika wniosku o przejście na emeryturę pomostową.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co zawrzeć w formularzu ZUS ZSWA?

Informacje dotyczące pracownika, za którego odprowadzane są składki do FEP obejmują jego imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach, kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Okres ten nie obejmuje okresów niewykonywania pracy przez pracownika, za które nie przysługuje mu wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Pomoc publiczna udzielana przez ZUS

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Inspektor Bhp Siedlce

ekspert z zakresu BHP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »