| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

ZUS ZSWA – termin na złożenie informacji

Przedsiębiorcy muszą do końca marca złożyć ZUS ZSWA. Za jego pomocą zgłasza się danych o pracy w szczególnych warunkach. Formularz ZUS ZSWA muszą przekazać przedsiębiorcy, którzy opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

ZUS ZSWA

Płatnicy składek maja obowiązek zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zgłoszenie takie dokonuje się na formularzu ZUS ZSWA. Za rok 2013 informację taką trzeba przekazać do końca marca. W następnych latach termin upływa zawsze z dniem 31 marca.

Obowiązek przekazania wspomnianych informacji dotyczy jedynie tych pracodawców, którzy w danym roku opłacali składki na Fundusz Emerytur Pomostowych. Brak opłacania składek na ten fundusz zwalnia pracodawcę z obowiązku zgłaszania danych na formularzu ZUS ZSWA. Należy jednak pamiętać, że niektórzy płatnicy składek mogą mieć ten termin inny. Może mieć to miejsce w sytuacji, gdy pracownik za którego była opłacana składka na FEP złoży wniosek o emeryturę pomostową. W takiej sytuacji formularz ZUS ZSWA musi być przekazany w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia przez pracownika wniosku o przejście na emeryturę pomostową.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Co zawrzeć w formularzu ZUS ZSWA?

Informacje dotyczące pracownika, za którego odprowadzane są składki do FEP obejmują jego imię i nazwisko, datę urodzenia, numer PESEL, okres wykonywania pracy w szczególnych warunkach, kod pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Okres ten nie obejmuje okresów niewykonywania pracy przez pracownika, za które nie przysługuje mu wynagrodzenie lub świadczenie z ubezpieczenia społecznego w razie choroby lub macierzyństwa.

Pomoc publiczna udzielana przez ZUS

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Witold Modzelewski Radca Prawny

Kancelaria prawnopodatkowa w grupie Instytutu Studiów Podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK