| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Podstawa wymiaru zasiłku po urlopie wychowawczym

Pracownica, której przysługuje prawo do wynagrodzenia po urlopie wychowawczym ma również prawo do pobierania zasiłku chorobowego. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jeżeli po powrocie z urlopu wychowawczego w miesiącu, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownik przepracował przynajmniej jeden dzień, osiągając z tego tytułu wynagrodzenie, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się:

● wynagrodzenie określone w umowie o pracę – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, lub

● wynagrodzenie po uzupełnieniu do pełnego wynagrodzenia, tj. do takiej kwoty, którą pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy – jeżeli pracownikowi przysługuje wynagrodzenie zmienne. Wynagrodzenie to ustala się, dzieląc wynagrodzenie zmienne, które pracownik otrzymał, przez dni przepracowane i mnożąc przez dni, które był zobowiązany w tym miesiącu przepracować.

Zobacz również: Składki ZUS pracodawcy i pracownika 2014

Pracownica przez 2 lata przebywała na urlopie wychowawczym. Do pracy wróciła 2 stycznia br. Dostarczyła zwolnienie lekarskie od 7 do 31 stycznia br. w związku z opieką nad chorym dzieckiem. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie zmienne. Za styczeń otrzymała wynagrodzenie w wysokości 189 zł. W tym miesiącu pracownica z obowiązujących 21 dni przepracowała 2 dni. Uzupełnienia wynagrodzenia należy dokonać następująco:

● 189 zł – 25,91 zł (13,71%) = 163,09 zł,

● 163,09 zł : 2 dni przepracowane = 81,55 zł,

● 81,55 zł x 21 dni robocze = 1712,55 zł.

Podstawę wymiaru zasiłku opiekuńczego stanowi kwota 1712,55 zł.

Państwa pracownica przedłożyła zwolnienie lekarskie od 1 lutego br. W związku z tym, że jest to jej pierwsza niezdolność do pracy w bieżącym roku, w pierwszej kolejności ma prawo do wynagrodzenia chorobowego finansowanego ze środków pracodawcy. Po urlopie wychowawczym pracownica nie przepracowała ani jednego dnia, zatem do podstawy wymiaru świadczenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie za miesiąc kalendarzowy, w którym powstała niezdolność do pracy, czyli za luty. Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości, tj. w kwocie 3300 zł. Powoduje to, że właśnie tę kwotę należy przyjąć jako podstawę wymiaru świadczenia chorobowego. Podstawę wymiaru świadczenia stanowi kwota 2847,57 zł, tj. 3300 zł – 452,43 zł (13,71%).

Zobacz: Urlop wychowawczy – zmiany od października 2013 r.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 3 pkt 3, art. 36, art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (j.t. DzU z 2010 r. nr 77, poz. 512; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 996),

● art. 92 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028)

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK