| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej

Konsekwencje niezłożenia oświadczenia o działalności gospodarczej

Pracownicy samorządowi zatrudnieni na stanowiskach urzędniczych zobowiązani są do złożenia oświadczeń majątkowych oraz o prowadzeniu działalności gospodarczej. Jakie są konsekwencje niezłożenia tych oświadczeń lub poświadczenia nieprawdy?

Pracownik samorządowy, zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym), ma obowiązek złożyć oświadczenie o prowadzeniu działalności gospodarczej (art. 31 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, dalej: u.p.s.). Dokument ten pracownik składa kierownikowi urzędu, w którym jest zatrudniony. Ma na to czas do 30 dni od dnia podjęcia takiej działalności lub zmiany jej charakteru.

Zadaj pytanie na naszym FORUM: Moja Firma - Kadry i ZUS

Odpowiedzialność pracownika

W przypadku niezłożenia takiego dokumentu w terminie pracownik zostanie ukarany upomnieniem lub naganą. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika – w trybie przewidzianym w art. 110–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (dalej: k.p.).

Pracownik samorządowy poniesie również odpowiedzialność za zatajenie prawdy lub podanie nieprawdy w oświadczeniu o prowadzeniu działalności gospodarczej. Grozi mu za to odpowiedzialność na podstawie art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (art. 31 ust. 5 u.p.s.). Za złożenie niezgodnego z prawdą zeznania mającego służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy grozi kara pozbawienia wolności do lat 3. Takim przestępstwem będzie np. pominięcie w oświadczeniu kilku sfer prowadzonej działalności.

Skazanie pracownika za takie przestępstwo spowoduje również jego dyscyplinarne zwolnienie z pracy. W razie popełnienia przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku (jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem), kierownik urzędu (jednostki) zwalnia go z pracy w trybie natychmiastowym (art. 52 k.p.).

Inne zasady dotyczą składania oświadczeń majątkowych, gdyż na żądanie osoby upoważnionej do dokonywania czynności w sprawach z zakresu prawa pracy pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym (w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym) ma obowiązek złożyć oświadczenie o stanie majątkowym (art. 32 u.p.s.). Obowiązek taki nie wynika zatem z samych przepisów ustawy, a jedynie z decyzji kierownika urzędu (jednostki), w której pracownik jest zatrudniony.

Za niezłożenie takiego dokumentu, a także złożenie go w sposób nieprawidłowy grozi pracownikowi odpowiedzialność porządkowa, przewidziana w Kodeksie pracy. W sprawach nieuregulowanych w ustawie o pracownikach samorządowych stosuje się bowiem odpowiednio przepisy Kodeksu pracy (art. 43 u.p.s.). Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy pracodawca może stosować karę upomnienia lub nagany (art. 108 k.p.). Decyzja o nałożeniu kary za niezłożenie lub nieprawidłowe złożenie oświadczenia o stanie majątkowym przez pracownika należy jednak zawsze do pracodawcy.

PODSTAWA PRAWNA:

● art. 31, art. 32 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (DzU nr 223, poz. 1458; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 645),

● art. 233 § 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny (DzU nr 88, poz. 553; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1247),

● art. 52, art. 108–113 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. DzU z 1998 r. nr 21, poz. 94; ost. zm. DzU z 2013 r. poz. 1028).

Źródło: Serwis Prawno - Pracowniczy

Więcej na ten temat przeczytasz w Serwisie Prawno - Pracowniczym. Sprawdź!

Zobacz również: Kontrola firmy przez ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK