| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Pracownicy ochrony już bez licencji

Pracownicy ochrony już bez licencji

Rezygnacja z licencji dla pracowników ochrony, wprowadzenie list kwalifikowanych pracowników ochrony oraz pracowników zabezpieczenia technicznego, a także cykliczne szkolenia specjalistyczne – to najważniejsze zmiany, które zaczęły obowiązywać od 1 stycznia 2014 r., w ramach szerszego pakietu tzw. ustawy deregulacyjnej.

Zmienił się także wzór wniosku o udzielenie lub zmianę koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej w zakresie usług ochrony osób i mienia. Nowy wzór wniosku uwzględnia propozycje zgłaszane dotychczas przez przedsiębiorców m.in. ubiegających się o zmianę koncesji. Nowy wniosek składa się z dwóch części: część A – wypełniają przedsiębiorcy ubiegający się o udzielenie koncesji oraz części B, dotyczącej zmiany koncesji. Część B została dostosowana tak, aby ułatwić przedsiębiorcom zgłoszenie danych zawartych w koncesji, które podlegają zmianie.

Od nowego roku przedsiębiorcy wydają nowe legitymacje pracownikom ochrony fizycznej, kwalifikowanym pracownikom ochrony fizycznej oraz kwalifikowanym pracownikom zabezpieczenia technicznego.

Przedsiębiorcy prowadzą też ewidencję wydanych, wymienionych i zwróconych legitymacji pracowników ochrony oraz podobnie jak do tej pory, prowadzą dokumentację dotyczącą zatrudnionych pracowników ochrony. Nowością jest umożliwienie prowadzenia części dokumentacji także w formie elektronicznej.

Czy weksel in blanco jest zawsze skuteczny?

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie usług ochrony osób i mienia jest ponadto zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z ochroną osób i mienia.

Deregulacja dotyczy również zawodu detektywa. Od nowego roku nie ma już egzaminów na licencje detektywa. Zamiast egzaminów detektywi, podobnie jak kwalifikowani pracownicy ochrony fizycznej, muszą odbyć szkolenie specjalistyczne.

Dzięki ułatwieniom i przyjęciu rozwiązań deregulacyjnych, przewiduje się, zwiększenie  dostępu do wykonywania zawodów pracownika ochrony i detektywa. Może także wzrosnąć liczba przedsiębiorców ubiegających się o udzielenie koncesji na wykonywanie działalności gospodarczej, w zakresie usług ochrony osób i mienia oraz o wpis do prowadzonego przez ministra spraw wewnętrznych rejestru działalności regulowanej w zakresie usług detektywistycznych.

Zmiany zostały skonsultowane z organizacjami branży ochrony osób i mienia, w tym m.in. z Polską Izbą Ochrony, Polskim Związkiem Pracodawców „OCHRONA“, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Zabezpieczeń Technicznych i Zarządzania Bezpieczeństwem „Polalarm“, Polską Izbą Systemów Alarmowych, Polskim Związkiem Firm Ochrony, Unią Polskich Organizacji Branży Ochrony.

Ustalenie stosunku pracy - kiedy można to zrobić

Źródło: Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK