| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zatrudnianie młodocianych

Zatrudnianie młodocianych

Okres wakacyjny to czas szczególnie sprzyjający zatrudnianiu młodocianych, którzy decydują się na podjęcie pracy, w celu dorobienia do kieszonkowego. Pracodawca jednak musi mieć na uwadze liczne ograniczenia dotyczące tej grupy pracowników.

Zatrudnianie młodocianego przy wykonywaniu lekkich prac

Zatrudnienie młodocianego do wykonywania prac lekkich, nie powodujących zagrożenia dla życia, zdrowia, rozwoju psychofizycznego młodocianego oraz nie utrudniająca młodocianemu wypełniania obowiązków szkolnych, jest zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę. Wykaz lekkich prac nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, a określa go pracodawca po otrzymaniu zgody lekarza medycyny pracy i podlega zatwierdzeniu przez właściwego inspektora pracy. Pracodawca ma obowiązek zapoznać młodocianego z wykazem lekkich prac przed rozpoczęciem przez niego pracy.

Czas pracy młodocianych

Kodeks pracy przewiduje specjalne unormowania dla czasu pracy młodocianych. Dzieci poniżej 16 roku życia nie mogą pracować dłużej niż 6 godzin na dobę, zaś młodociani od 16 roku życia- 8 godzin na dobę. Do czasu pracy młodocianego wlicza się czas nauki w wymiarze wynikającym z obowiązkowego programu zajęć szkolnych, niezależnie od tego, czy odbywa się ona w godzinach czy poza godzinami pracy. W przypadku, gdy dobowy wymiar czasu pracy młodocianego jest dłuższy niż 4,5 godziny, pracodawca jest zobowiązany zapewnić mu przerwę w pracy trwającą nieprzerwanie 30 minut.

Tygodniowy wymiar czasu pracy młodocianego w okresie odbywania zajęć szkolnych nie może przekraczać 12 godzin, a w dniu uczestniczenia w zajęciach szkolnych 2 godzin. Jeżeli chodzi o pracę młodocianych w okresie wakacji, to nie może trwać ona dłużej niż 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

Zatrudnianie młodocianego w godzinach nocnych lub nadliczbowych jest bezwzględnie zabronione!

Nieprzestrzeganie ustalonych norm czasu pracy przez pracodawcę stanowi wykroczenie zagrożone karą grzywny.

Zobacz również: Jakie są zasady wynagradzania pracowników młodocianych

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK