| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Brak wykwalifikowanych pracowników?

Brak wykwalifikowanych pracowników?

Kandydaci bezskutecznie poszukują pracy, a pracodawcy narzekają na brak odpowiednich kandydatów. Jak wybrnąć z tego błędnego koła?

W zeszłym roku pracownicy z branży motoryzacyjnej często musieli godzić się z redukcją etatów. W tym roku sytuacja w branży stabilizuje się, a firmy chcą zatrudniać nowych pracowników. Zatrudnienie rośnie przede wszystkim wśród poddostawców, a firmy motoryzacyjne chętnie korzystają z usług pracowników tymczasowych. Jednym z problemów, z jakimi borykają się pracodawcy, jest znalezienie odpowiednich kandydatów na dane stanowisko.

Okazuje się, że większość bezrobotnych nie posiada odpowiednich kwalifikacji, dlatego nie są oni atrakcyjnymi kandydatami dla pracodawców. Jak można to zmienić?

Przede wszystkim należy zainwestować w szkolenia zawodowe i językowe. Trzeba liczyć się z dodatkowymi wydatkami, można jednak zapisać się na kursy organizowane przez urzędy pracy lub skorzystać ze szkoleń e-lerningowych dla bezrobotnych. Duża przerwa w zatrudnieniu nie jest mile widziana przez pracodawców, dlatego warto podjąć pracę nawet na niższym lub gorzej wynagradzanym stanowisku niż oczekiwane, a przy okazji rozglądać się za wymarzonym pracodawcą. Kolejnym istotnym czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę przy szukaniu pracy, jest zwiększenie elastyczności i mobilności. Kandydaci powinni regularnie monitorować zapotrzebowanie na dane stanowiska, nie tylko w obrębie własnego miasta czy województwa. Warto także bardzo dobrze opracować swój profil na biznesowych portalach społecznościowych takich jak GoldenLine, LinkedIn czy Profeo. Rekruterzy coraz częściej wyszukują kandydatów przez Internet i sprawdzają ich profile zawodowe.

Zobacz: Minimalne wynagrodzenie w 2014 roku wzrośnie o 80 zł

Trzeba liczyć się z tym, że obecnie pracodawcy poszukują przede wszystkim pracowników działów sprzedaży. Najczęściej poszukiwani pracownicy w branży motoryzacyjnej to przede wszystkim mechanicy, sprzedawcy samochodów, sprzedawcy części, specjaliści ds. magazynu czy kierownicy ds. sprzedaży.

Zobacz: Wynagradzanie pracowników w firmie - niektóre patologie

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Stolarek

Radca prawny, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu prawa pracy oraz prawa bankowego na tymże Uniwersytecie. Specjalizuje się w zakresie obsługi jednostek samorządu terytorialnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa i postępowania administracyjnego. Dzięki pozytywnemu wynikowi egzaminu Ministerstwa Skarbu Państwa uzyskał uprawnienie do zasiadania w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. Był pracownikiem Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu – Wydział Skarbu Państwa i Nieruchomości (Oddział Odszkodowań i Wywłaszczeń). Pracował także w Kuratorium Oświaty w Poznaniu, w Zespole Pragmatyki Zawodowej Nauczycieli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK