| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wraz z 1 stycznia 2013 roku pracownik nie będzie musiał okazywać druku ZUS RMUA podczas wizyty u lekarza. Jaki dokument wystarczy do potwierdzenia prawa do publicznej opieki zdrowotnej?

Centralny Wykaz Ubezpieczonych NFZ

Od 1 stycznia 2013 roku pacjent, aby potwierdzić swoje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, nie będzie potrzebował druku ZUS RMUA wystawionego przez pracodawcę. Pracownik będzie mógł skorzystać z opieki medycznej po okazaniu dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Dokumentem tym może być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport.

Na podstawie numeru PESEL będzie możliwość sprawdzenia pracownika w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Druk ZUS RMUA

Druk ZUS RMUA nie będzie trzeba wystawiać pracownikowi co miesiąc. Przedsiębiorca będzie mógł robić to jedynie raz w roku, chyba że na wniosek pracownika. Co więcej jeżeli ubezpieczony wyrazi na to zgodę będzie mógł otrzymywać druk ZUS RMUA w formie elektronicznej.

Gdy system nie potwierdzi prawa do opieki medycznej…

W przypadku, gdy system wykaże, że pracownikowi nie przysługuje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, pracownik będzie mógł skorzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej, jeżeli przedstawi inny dokument potwierdzający to prawo np. druk ZUS RMUA lub złoży specjalne oświadczenie wskazujące podstawę prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej.

Zobacz: ZUS RMUA tylko raz do roku

Składane oświadczenie musi przede wszystkim zawierać zwrot o treści: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”. Oprócz tego oświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy.

Stan zagrożenia zdrowia

W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, jest obowiązana do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia oświadczenia, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, a jeżeli świadczenie to jest udzielane w oddziale szpitalnym, w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej – pod rygorem obciążenia pacjenta kosztami udzielonych mu świadczeń.

Zobacz: Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 550 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 13 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK