| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Od 1 stycznia 2013 bez druku ZUS RMUA u lekarza

Wraz z 1 stycznia 2013 roku pracownik nie będzie musiał okazywać druku ZUS RMUA podczas wizyty u lekarza. Jaki dokument wystarczy do potwierdzenia prawa do publicznej opieki zdrowotnej?

Centralny Wykaz Ubezpieczonych NFZ

Od 1 stycznia 2013 roku pacjent, aby potwierdzić swoje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, nie będzie potrzebował druku ZUS RMUA wystawionego przez pracodawcę. Pracownik będzie mógł skorzystać z opieki medycznej po okazaniu dokumentu tożsamości z numerem PESEL. Dokumentem tym może być dowód osobisty, prawo jazdy albo paszport.

Na podstawie numeru PESEL będzie możliwość sprawdzenia pracownika w Centralnym Wykazie Ubezpieczonych Narodowego Funduszu Zdrowia.

Druk ZUS RMUA

Druk ZUS RMUA nie będzie trzeba wystawiać pracownikowi co miesiąc. Przedsiębiorca będzie mógł robić to jedynie raz w roku, chyba że na wniosek pracownika. Co więcej jeżeli ubezpieczony wyrazi na to zgodę będzie mógł otrzymywać druk ZUS RMUA w formie elektronicznej.

Gdy system nie potwierdzi prawa do opieki medycznej…

W przypadku, gdy system wykaże, że pracownikowi nie przysługuje prawo do publicznej opieki zdrowotnej, pracownik będzie mógł skorzystać bezpłatnie z opieki zdrowotnej, jeżeli przedstawi inny dokument potwierdzający to prawo np. druk ZUS RMUA lub złoży specjalne oświadczenie wskazujące podstawę prawa do świadczeń z opieki zdrowotnej.

Zobacz: ZUS RMUA tylko raz do roku

Składane oświadczenie musi przede wszystkim zawierać zwrot o treści: „Posiadam prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”. Oprócz tego oświadczenie powinno zawierać imię i nazwisko, adres zamieszkania, wskazanie podstawy prawa do świadczeń opieki zdrowotnej, numer PESEL oraz wskazanie dokumentu, na podstawie którego świadczeniodawca potwierdził tożsamość świadczeniobiorcy.

Stan zagrożenia zdrowia

W stanach nagłych lub w przypadku, gdy ze względu na stan zdrowia nie jest możliwe złożenie oświadczenia, świadczenie opieki zdrowotnej zostaje udzielone pomimo braku potwierdzenia prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

W takim przypadku osoba, której udzielono świadczenia opieki zdrowotnej, jest obowiązana do przedstawienia dokumentu potwierdzającego prawo do świadczeń opieki zdrowotnej albo złożenia oświadczenia, w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej, a jeżeli świadczenie to jest udzielane w oddziale szpitalnym, w terminie 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia opieki zdrowotnej – pod rygorem obciążenia pacjenta kosztami udzielonych mu świadczeń.

Zobacz: Co musisz wiedzieć o raporcie ZUS RMUA?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »