| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Jak zwolnić pracownika? – poradnik krok po kroku

Zwolnienie pracownika wymaga spełnienia szeregu formalności. W poradniku przedstawiamy jak krok po kroku wypowiedzieć umowę o pracę.

Krok pierwszy – ochrona przed wypowiedzeniem

Pierwszym krokiem jaki należy dokonać to sprawdzić czy pracownik nie jest chroniony przed wypowiedzeniem mu umowy o pracę.

Porozmawiaj o tym naszym FORUM!

Jak pracownik może wypowiedzieć umowę o pracę?

Kogo nie można zwolnić?

1.  Kobieta w ciąży i pracownik na urlopie macierzyńskim

Kobiety w ciąży i podczas urlopu macierzyńskiego nie mogą zostać zwolnione z pracy. Możliwe jest jedynie złożenie wypowiedzenia zmieniającego, ale tylko w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy. Wypowiedzenie definitywne może mieć miejsce tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zobacz: Jak rozliczyć odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia?

2.  Urlop wychowawczy

Nie ma możliwości zwolnienia pracownika będącego na urlopie wychowawczym. Ochrona przed zwolnieniem trwa od złożenia wniosku o urlop wychowawczy aż do jego zakończenia. Wypowiedzenie definitywne może mieć jednak miejsce w przypadku zwolnień grupowych i indywidualnych z winy pracodawcy, jak również w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy.

Zobacz: Urlop wychowawczy dla przedsiębiorcy

3. Wiek przedemerytalny

Ochrona przedemerytalna. Nie można zwolnic pracownika będącego 4 lata przed uzyskaniem wieku emerytalnego, jeżeli przebyty staż gwarantuje pracownikowi nabycie emerytury wraz z tym wiekiem. Zwolnienie jest dopuszczalne w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy oraz w przypadku uzyskania przez pracownika renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wypowiedzenie zmieniające jest dopuszczalne w razie zwolnień grupowych lub zwolnień indywidualnych z winy pracodawcy, wprowadzenia nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników, stwierdzenia orzeczeniem lekarskim utraty zdolności do wykonywania pracy lub niezawinionej utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.

Zobacz: Jaki jest wpływ wydłużonego wieku emerytalnego na ochronę przed zwolnieniem?

4.  Urlop lub absencja

Nie można zwolnić pracownika w czasie urlopu lub usprawiedliwionej nieobecności. Nie ma możliwości w tych okresach złożenia wypowiedzenia zmieniającego ani definitywnego. Jednak wypowiedzenie definitywne jest możliwe, o ile pracownikowi udzielono urlopu na co najmniej 3 miesiące lub upłynął już okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia oraz w razie likwidacji lub upadłości pracodawcy. Możliwe jest wypowiedzenie zmieniające w czasie zwolnień grupowych lub z winy pracodawcy.

Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Zemła

Dyrektor ds. rozwoju Equity Investments S.A. Ekspert w dziedzinie usług profesjonalnych i outsourcingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »