| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > ZUS DRA 2012/2013

ZUS DRA 2012/2013

ZUS DRA 2012/2013. Dowiedz się czym jest deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA i kto powinien ją sporządzać. Poznaj terminy przekazywania deklaracji ZUS DRA.

ZUS DRA

W związku z tym, iż każdy płatnik składek zobligowany jest do obliczania, potrącania od przychodów pracowników i opłacania należnych składek za każdy miesiąc, musi również dokonać rozliczenia tych składek na odpowiednich formularzach rozliczeniowych. Za każdy miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, na co składa się dokument rozliczeniowy DRA oraz imienne raporty miesięczne (RCA, RZA, RSA). Należy pamiętać aby wszystkie danego miesiąca składające się na jeden komplet miały ten sam identyfikator (numer/miesiąc/rok np. 01 01.2012, korekta 02 01.2012).

ZUS DRA - definicja

Deklaracja rozliczeniowa ZUS DRA jest zbiorczym dokumentem, na którym wykazani są wszyscy ubezpieczeni oraz składki z wszystkich tytułów. Zawiera rozliczenie składek, a także wypłaconych w danym miesiącu świadczeń finansowanych z ubezpieczeń społecznych oraz z budżetu państwa. W deklaracji rozliczeniowej płatnik dokonuje również rozliczenia należnych składek na Fundusz Pracy i/lub Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Do deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA załącza się imienne raporty miesięczne za każdego ubezpieczonego. Płatnik, który rozlicza składki wyłącznie za siebie przekazuje do ZUS tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA bez imiennego raportu miesięcznego.

Od kwietnia 2003r. osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, opłacające składki wyłącznie za siebie lub osoby z nimi współpracujące, nie mają obowiązku składania deklaracje rozliczeniowej oraz imiennych raportów miesięcznych za kolejne miesiące, jeżeli nie nastąpiła zmiana w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jeżeli zmiana dotyczyła wyłącznie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, to osoby opłacające składki od podstawy wymiaru 60% tego wynagrodzenia również zwolnione są z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych.

Polecamy: Składka zdrowotna 2012

Należy pamiętać, iż kopie złożonych do ZUS dokumentów rozliczeniowych płatnik składek zobowiązany jest przechowywać przez 10 lat od dnia przekazania ich do ZUS w formie elektronicznej lub formie papierowej.

Płatnik składek ma obowiązek sprawdzić prawidłowość danych przekazanych do ZUS w imiennych raportach miesięcznych dotyczących danego roku nie później niż 30 kwietnia roku następnego i w razie potrzeby zobowiązany jest złożyć imienny raport korygujący.

Płatnik składek rozliczający składki za więcej niż 5 ubezpieczonych jest zobowiązany przekazywać dokumenty rozliczeniowe elektronicznie poprzez program „Płatnik”. Płatnik rozliczający składki za nie więcej niż  ubezpieczonych może wybrać formę składania dokumentów rozliczeniowych, albo przekaz elektroniczny albo forma papierowa. Dokumenty rozliczeniowe w formie papierowej mogą być składane w terenowych jednostkach organizacyjnych ZUS lub przesyłane pocztą do właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Polecamy: Składki ZUS przedsiębiorcy na etacie

Płatnicy składek są zobowiązani do przekazywania dokumentów rozliczeniowych nie później niż:

  • do 5 dnia następnego miesiąca – jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze
  • do 10 dnia następnego miesiąca – osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie
  • do 15 dnia następnego miesiąca – pozostali płatnicy, płatnicy opłacający składki na ubezpieczenie zdrowotne, do których nie mają zastosowania przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Twórcy i artyści mają obowiązek przesyłania deklaracji rozliczeniowych oraz imiennych raportów miesięcznych oraz opłacać składki za okres wykonywania działalności twórczej lub artystycznej przed dniem wydania decyzji Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, w terminie opłacania składek za miesiąc, w którym otrzymali decyzję.

Polecamy: RMUA 2012/2013: RMUA za 2012 rok dopiero w lutym 2013

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »