| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji. Dowiedz się, w jaki sposób przygotować oraz jak należy złożyć wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji.

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji

Wnioski składane do ZUS-u o wydanie pisemnej interpretacji należy składać do jednego z dwóch oddziałów. Wnioskodawcy, w zależności od właściwości terytorialnej, muszą wybrać między oddziałem ZUS w Gdańsku lub oddziałem ZUS w Lublinie.

Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez ZUS oddział ZUS w Gdańsku zajmuje się wydawaniem interpretacji w sprawach właściwych dla oddziałów w: Białymstoku, Bydgoszczy, Elblągu, Gdańsku, Gorzowie Wielkopolskim, Koszalinie, Łodzi I, Olsztynie, Ostrowie Wielkopolskim, Pile, Płocku, Poznaniu I, Poznaniu II, Siedlcach, Słupsku, Szczecinie, Toruniu, Warszawie I, Warszawie II, Warszawie III, Zielonej Górze;

Oddział Lublinie dla oddziałów w: Bielsku – Białej, Biłgoraju, Chorzowie, Chrzanowie, Częstochowie, Jaśle, Kielcach, Krakowie, Legnicy, Lublinie, Łodzi II, Nowym Sączu, Opolu, Radomiu, Rybniku, Rzeszowie, Sosnowcu, Tarnowie, Tomaszowie Mazowieckim, Wałbrzychu, Wrocławiu, Zabrzu.

Właściwość oddziału określa się bazując na adresie wnioskodawcy podanym na wniosku. Jeżeli wniosek wpłynie do niewłaściwego oddziału, zostanie przekazany do prawidłowego oddziału.

Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012

Co musi zawierać wniosek?

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji musi zawierać:

  1. firmę przedsiębiorcy,
  2. oznaczenie siedziby i adresu albo miejsca zamieszkania i adresu przedsiębiorcy,
  3. numer identyfikacji podatkowej NIP
  4. numer w rejestrze przedsiębiorców w Krajowym Rejestrze Sądowym albo w Ewidencji Działalności Gospodarczej,
  5. adres do korespondencji w przypadku, gdy jest on inny niż adres siedziby albo adres zamieszkania przedsiębiorcy.
  6. jeśli przedsiębiorca działa przez pełnomocnika – wskazanie danych osobowych oraz adresu ustanowionego pełnomocnika,
  7. przedstawienie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Jeżeli z wniosek składa osoba upoważniona, to jest zobowiązana do dołączenia pełnomocnictwa. Zgodnie z wytycznymi ZUS-u musi z niego wynikać prawo złożenia wniosku w imieniu wnioskodawcy.

Polecamy: Nieopłacanie składek ZUS - podwójna kara będzie zlikwidowana

Opłata za wniosek

Wniosek do ZUS o wydanie pisemnej interpretacji podlega opłacie. Należność można uiszczać na rachunek bankowy właściwego oddziału w terminie 7 dni od daty złożenia wniosku. Opłata wynosi 40 złotych. Przy ustalaniu daty pod uwagę brane jest uznanie rachunku bankowego ZUS. Brak uiszczenia opłaty spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.

Wnioskodawca powinien jednak pamiętać, że opłata wzrośnie, jeżeli we wniosku przedstawiony więcej niż jeden stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe. Wówczas opłata podlega zwielokrotnieniu odpowiednio do ilości przedstawionych zdarzeń lub stanów faktycznych.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK