| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012 - odpisy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012 - odpisy

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2012. Dowiedz się kto jest zobowiązany do tworzenia ZFŚS w 2012 roku oraz jakie są zasady dokonywania odpisu na ZFŚS.

Do tworzenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS)  w 2012 r. zobowiązani są ci pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia  2012 roku zatrudniali co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Firmy zatrudniające mniej osób mogą też tworzyć fundusz na zasadzie fakultatywności  lub wypłacać pracownikom świadczenie urlopowe.

Fundusz tworzy się z corocznego odpisu podstawowego, naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych.

Polecamy: Składki ZUS 2012

Środki ZFŚS są gromadzone na odrębnym rachunku bankowym. Pierwsza rata  odpisu na ZFŚS musi być przelana na wskazane konto do końca maja, a druga rata do 30 września danego roku kalendarzowego.

Celem tworzenia ZFŚS jest finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz pracowników i ich rodzin, a także byłych pracowników (emerytów i rencistów) i ich rodzin, na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych ( min.: ośrodki wczasowe, sanatoria, ogrody działkowe), wyprawek szkolnych, świątecznych bonów towarowych oraz na tworzenie zakładowych żłobków, przedszkoli. Przyznawanie świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależniona jest od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu, co sprecyzowane jest w regulaminie ZFŚS. Warto zwrócić uwagę, że świadczenia takie w wysokości do 380 zł w ciągu roku podatkowego są zwolnione z opodatkowania.

W 2012 r. kwotą bazową do naliczenia odpisu na ZFŚS jest 2.917,14 zł, czyli jest to ta sama kwota, która obowiązywała przy ustalaniu wysokości odpisu na fundusz w 2011 r. Wysokość odpisu podstawowego na jednego zatrudnionego wynosi 37,5% z 2.917,14 zł, czyli 1.093,93 zł. Z kolei wysokość odpisu podstawowego na jednego pracownika zatrudnionego w szczególnie uciążliwych warunkach pracy wynosi 50% z 2.917,14 zł, czyli 1.458,57 zł. Wysokość odpisu podstawowego może być zwiększona o 182,32 zł na każdą zatrudnioną osobę, zaliczoną do I lub II grupy inwalidzkiej.

Polecamy: Wpłaty na PFRON 2012

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kałła

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK