| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

Miejsce ubezpieczenia pracownika delegowanego

W dzisiejszych czasach powszechnym zjawiskiem jest kierowanie przez pracodawców swoich podwładnych na terytoria innych państw UE w celu wykonywania pracy w ich imieniu. Pod warunkiem, że przewidywany czas wykonywania pracy za granicą nie przekracza 24 miesięcy, i nie jest to wysłanie w charakterze zastępczym za inna osobę delegowaną, to nadal podlegamy przepisom ubezpieczeniowym kraju, w którym dotąd pracowaliśmy i gdzie siedzibę ma nasz pracodawca.

Rekrutacja pracownika na potrzeby oddelegowania go do pracy w innym państwie UE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że rekrutacja pracownika w celu oddelegowania go do pracy w innym państwie jest jak najbardziej dozwolona. Jednakże osoba taka musi - bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia u danego pracodawcy – podlegać ustawodawstwu państwa członkowskiego, w którym jej pracodawca posiada siedzibę, przynajmniej przez okres jednego miesiąca.

Obejmuje to wszystkie sytuacje, w których zainteresowany w okresie miesiąca poprzedzającego podjęcie pracy podlegał ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym w państwie, w którym siedzibę ma jego nowy pracodawca. Nie jest konieczne, aby w trakcie tego okresu dana osoba pracowała na rzecz pracodawcy wnioskującego o jej delegowanie.

Polski pracodawca zamierza wysłać swojego nowo zatrudnionego pracownika do pracy w Szwecji w ramach kontraktu na budowę systemu kanalizacyjnego na okres od 1 października 2010 do 1 września 2011 r. Stosunek pracy z nowym pracownikiem został nawiązany 24 września 2010 r. Przed tą datą tenże pracownik nigdzie nie pracował przez poprzednie 3 miesiące oraz nie był zarejestrowany jako osoba bezrobotna. Ponadto w tymże okresie nie był ubezpieczony zdrowotnie z żadnego tytułu. W tym przypadku nie może zostać zastosowane polskie ustawodawstwo, ponieważ pracownik nie podlegał  ubezpieczeniom społecznym ani zdrowotnym przez co najmniej 1 miesiąc bezpośrednio przed rozpoczęciem zatrudnienia.

Procedura uzyskania poświadczenia delegowania:

  1. Pracodawca lub osoba zainteresowana występuje do ZUS o formularz A1 (w okresie przejściowym zamiennie z E101).
  2. ZUS poświadcza dokument i przekazuje go tej osobie, która wnioskowała o druk.

Druk A1 stanowi dowód, że składki ubezpieczeniowe nadal powinny być płacone w kraju twojego stałego, dotychczasowego zatrudnienia.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK