| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Które świadczenia pracownicze podlegają zwolnieniu od podatku?

Świadczenia z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS) oraz funduszu związków zawodowych (FZZ) podlegają limitowanemu zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy PIT. Od 2009 r. poszerzeniu uległ zakres wskazanego zwolnienia także na świadczenia pieniężne. Uprzednio zwolnieniu podlegały wyłącznie świadczenia rzeczowe.

Z powołanego przepisu wynika, że jeśli łączna wartość przekazanych pracownikowi świadczeń z powyższych tytułów przekroczy w roku podatkowym kwotę 380 zł, wówczas kwota przekraczająca limit zwolnienia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

W powyższym przypadku nadwyżka ponad zwolnioną kwotę 380 zł wyniesie 70 zł i to ona podlegać będzie opodatkowaniu. [(200 zł + 250 zł) – 380 zł] = 70 zł.

Należy mieć na uwadze, że do limitu zwolnienia wlicza się wszelkie świadczenia otrzymane przez podatnika w danym roku podatkowym z ZFŚS oraz FZZ. Sumowaniu podlegają także świadczenia otrzymywane z tych tytułów u różnych pracodawców – w przypadku, gdy podatnik zatrudniony jest w więcej niż jednym miejscu.

W przypadku świadczeń uzyskiwanych od związku zawodowego, w przypadku przekroczenia limitu 380 zł powstaje przychód z tytułu tzw. innych źródeł, od którego związek zawodowy nie ma obowiązku pobierać zaliczek na podatek dochodowy, natomiast zobowiązany jest on do sporządzenia informacji PIT-8C. Świadczenia z ZFŚS przekraczające limit zwolnienia stanowią przychód ze stosunku pracy. Są one wykazywane przez pracodawcę w sporządzonych informacjach rocznych
PIT-11.

Polecamy: Zmiany w świadczeniach dla ZUS 2011

Brak jest uregulowań nakazujących pracodawcom oraz związkom zawodowym wymianę między sobą informacji dotyczących przyznanych podatnikowi świadczeń z ZFŚS i FZZ. Co oczywiste, takie informacje nie są także wymieniane pomiędzy różnymi pracodawcami tego samego beneficjenta świadczeń.

Z tego też względu mogą powstać praktyczne problemy w ustalaniu wartości otrzymanych świadczeń i obowiązku ich opodatkowania. Informacje zawarte w PIT-11 i PIT-8C, mogą bowiem nie odzwierciedlać rzeczywistej wartości uzyskanych świadczeń.

W konsekwencji czego, to na beneficjencie świadczeń ciąży obowiązek prawidłowego obliczenia, wykazania w zeznaniu rocznym oraz opodatkowania wartości wszystkich uzyskanych świadczeń, które przekroczyły kwotę zwolnienia z opodatkowania w danym roku podatkowym.

Magda Wróbel
Firma Doradcza KPMG

Podstawa prawna:
art. 21 ust. 1 pkt 67 w związku z art. 12 ust. 1, art.40a oraz art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.).

Polecamy: Obliczenie i pobranie zaliczki na podatek dochodowy przez pracodawcę - porada

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »