| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Jakie są zasady dokonywania odpisów na ZFŚS w 2011r.?

Pracodawcy, którzy są zobowiązani do tworzenia ZFŚS mogą dokonywać ustalenia odpisu podstawowego na fundusz oraz odpisów szczegółowych, obowiązujących w danym roku kalendarzowym w chwili, gdy GUS poda wskaźniki niezbędne do wyliczenia kwot odpisu.

Zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dn. 04.03.1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, z późn. zm.) wysokość odpisu podstawowego – naliczanego w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych – wynosi na jednego pracownika 37,5% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej:
• w roku poprzednim lub
• w II półroczu roku poprzedniego – jeżeli przeciętne wynagrodzenie z tego okresu stanowiło kwotę wyższą.

Przeciętne wynagrodzenie miesięczne w gospodarce narodowej, pomniejszone o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe ogłoszone przez GUS 18.02.2011 wyniosło:
• w 2010 r. – 2822,66 zł,
• w II półroczu 2010 r. – 2917,14 zł.

Do ustalenia odpisu podstawowego na ZFŚS przyjmuje się w roku 2011 kwotę z II półrocza 2010r., czyli 2917,14 zł.

Wymienioną stawkę uwzględnia się również przy naliczaniu odpisów szczególnych na ZFŚS, czyli takich, które są pomniejszone bądź podwyższone w stosunku do odpisu podstawowego. Dotyczy to m.in. odpisów dokonywanych w związku z zatrudnianiem pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze, pracowników młodocianych czy pracowników niepełnosprawnych.

Obowiązkowy jest również wyższy odpis jest na pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub pracę o szczególnym charakterze - w rozumieniu przepisów o emeryturach pomostowych - 50%, czyli 1458,57 zł., oraz odpis na pracownika młodocianego:
- w pierwszym roku nauki: 5% - 145,86 zł
- w drugim roku nauki: 6% - 175,03 zł
- w trzecim roku nauki: 7% - 204,20 zł.

Dobrowolnie pracodawca może wysokość odpisu podstawowego zwiększyć o 6,25% na osobę, w stosunku do której orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, tj. o 182,32 zł. Można zwiększyć odpis o 6,25% na każdego emeryta i rencistę objętego opieką socjalną przez byłego pracodawcę.

Polecamy: Jak zmieniły się składki ZUS w 2011r.? - krok po kroku

Równowartość dokonanych odpisów i zwiększeń naliczonych zgodnie z ustawą o ZFŚS na dany rok kalendarzowy pracodawca przekazuje na rachunek bankowy funduszu do dnia 30.09. tego roku, z tym że do dnia 31.05. danego roku należy przelać kwotę stanowiącą co najmniej 75% równowartości odpisów: podstawowego, na pracownika młodocianego oraz pracownika zatrudnionego przy pracach w szczególnych warunkach lub wykonującego prace o szczególnym charakterze.

Polecamy: serwis Biuro rachunkowe

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Lech

prawnik, aplikant rzecznikowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK