| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy można kontrolować korespondencję elektroniczną pracowników w celu ochrony przed ujawnieniem tajemnicy firmy?

Czy można kontrolować korespondencję elektroniczną pracowników w celu ochrony przed ujawnieniem tajemnicy firmy?

Kontrola korespondencji przez osoby, do których nie jest ona skierowana, narusza gwarantowaną przez Konstytucję RP swobodę komunikowania się (art. 49). Tajemnica korespondencji jest też jednym z dóbr osobistych, wprost wymienianych przez art. 23 kc, a obowiązkiem pracodawcy, wyraźnie określonym w kodeksie pracy (art. 111), jest poszanowanie dóbr osobistych pracownika.

Przyjmuje się jednak, że przeglądanie korespondencji przez pracodawcę jest dopuszczalne po spełnieniu określonych warunków. Jest to usprawiedliwiane organizacyjnym podporządkowaniem pracownika wobec pracodawcy oraz koniecznością kontroli, czy pracownik wywiązuje się z określonych w kodeksie pracy obowiązków tj. efektywnego wykorzystania czasu pracy oraz ochrony tajemnicy pracodawcy (art. 100 §2 pkt 1) i 4) kp).

Z powyższych względów przyjmuje się, że kontrola kont e-maili pracowników jest dopuszczalna w sytuacji, gdy:

  • pracodawca wyrazi zgodę na korzystanie z firmowej poczty elektronicznej do celów prywatnych oraz uprzedzi pracownika o możliwości kontroli korespondencji; albo
  • korzystanie z firmowej poczty elektronicznej do celów prywatnych zostanie wyraźnie zabronione. Pracodawca może wtedy przyjąć, że wszystkie listy znajdujące się na koncie e-mail pracownika dotyczą spraw służbowych.

Polecamy: Jak kontroluje NIK?

Powyższe stanowisko nie jest jednomyślnie przyjmowane. Dyskusyjny może być w szczególności drugi z powyższych przypadków. Należy bowiem pamiętać, że prywatne treści mogą znajdować się także w korespondencji skierowanej do pracownika, na której to otrzymywanie nie ma on wpływu.

Można ponadto wskazać, że zgodnie z art. 49 Konstytucji ograniczenie tajemnicy korespondencji może mieć miejsce jedynie w przypadkach określonych w ustawie i w sposób w niej określony, podczas gdy kodeks pracy nie zawiera w tym zakresie żadnych wprost wyrażonych regulacji.

Polecamy: serwis Leasing

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Autor:

Prawnik w kancelarii KPMG D.Dobkowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy elektroniczna korespondencja pracownika może być kontrolowana?
Czy elektroniczna korespondencja pracownika może być kontrolowana?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK