| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > W jakiej formie należy przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS?

W jakiej formie należy przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe do ZUS?

Dokumenty ubezpieczeniowe powinny być przekazywane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w odpowiedniej formie. W jakiej? Dowiesz się czytając poniższą poradę.

  • Zgłoszenia płatnika składek albo jego zmiany (na formularzu EDG-1) należy dokonać w organie ewidencyjnym. Nie dotyczy to sytuacji, gdy wniosek dotyczy zmiany danych nieobjętych wpisem do ewidencji działalności gospodarczej. Wówczas zmianę (na druku ZUS ZFA) należy zgłosić bezpośrednio do ZUS.
  •  Pozostałe dokumenty ubezpieczeniowe należy przekazać do ZUS w formie obowiązującej danego płatnika, tj.:

— w przypadku płatnika rozliczającego składki za nie więcej niż 5 osób – w wybranej formie, tzn. poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnej wersji programu „Płatnik” lub innego oprogramowania interfejsowego, albo w formie papierowej;
— w przypadku płatnika rozliczającego składki za więcej niż 5 osób – poprzez transmisję danych w formie dokumentu elektronicznego z aktualnej wersji programu „Płatnik” lub innego oprogramowania interfejsowego.

Polecamy: Serwis Leasing

W uzasadnionych przypadkach, za zgodą dyrektora oddziału ZUS (właściwego według siedziby płatnika składek), wymieniony płatnik może przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe w formie papierowej, albo na informatycznych nośnikach danych (np. CD-ROM) z aktualnej wersji programu „Płatnik” lub innego oprogramowania interfejsowego.

Oprogramowanie interfejsowe jest to oprogramowanie, którego zgodność z wymaganiami określonymi przez Zakład została potwierdzona w sposób określony w art. 21 i 22 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 64, poz. 565 z późn. zm.).

Dokumenty w formie papierowej można składać bezpośrednio w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS lub przesyłać pocztą. Dokumenty te mogą być w formie dokumentu pisemnego według ustalonego wzoru lub w formie wydruku z oprogramowania spełniającego wymagania ZUS, albo w formie wydruku ze strony internetowej ZUS.

Polecamy: Jakie są obowiązki rozliczeniowe i płatnicze przedsiębiorcy wobec ZUS?

Artykuł jest fragmentem poradnika „Obowiązki wobec ZUS” autorstwa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Źródło: www.zus.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

MojeBiuro24

MojeBiuro24.pl jest platformą dedykowaną biurom rachunkowym w celu ułatwienia pracy księgowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK